Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

10 prostych tricków, dzięki którym nasze domy będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu

dom pasywny

10 prostych tricków, dzięki którym nasze domy będą bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu

Coraz więcej osób dostrzega swój wpływ na środowisko i stara się stworzyć swój dom bardziej ekologicznym. Poniżej przestawiamy 10 prostych rzeczy, jakie można zrobić, aby i nasze domy stały się przyjazne naturze oraz bardziej oszczędne.

1. Oszczędzaj wodę

Może to brzmieć trywialnie, ale zazwyczaj, gdy myślimy o zrównoważonym rozwoju, pod uwagę bierzemy przede wszystkim oszczędzanie energii, a rzadziej wody. Redukcja zużycia wody w naszych domach jest ważna – dzięki temu będą one miały mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Zakręcajmy krany podczas mycia zębów, uruchamiajmy pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna itd. Zainstalujmy oszczędniejszy prysznic i krany w kuchni. Upewnijmy się, że woda nigdzie nie cieknie – uszczelnijmy krany i toalety. To wszystko pozwoli nam zaoszczędzić nawet 160 tysięcy litrów wody rocznie, zależnie od wielkości naszej rodziny.

2. Wybieraj ekologiczne oświetlenie

Energooszczędne żarówki to nic nowego, ale dopiero niedawno stały się powszechne. Wiele firm oferuje żarówki o zmniejszonym poborze mocy, oparte o świetlówki lub LEDy. Takie źródła dają tyle samo światła, co co klasyczne ich odpowiedniki, ale pobierają o wiele mniej prądu. Dobrze żarówki energooszczędne dłużej też pracują – rzadziej wymieniamy je w domu, więc produkujemy mniej śmieci. Jeśli połączymy je z inteligentnymi sterownikami programowalnymi, możemy dostosować oświetlenie w naszym domu do naszych zwyczajów, dalej redukując pobór mocy przez żarówki w naszych mieszkaniach.

3. Wykorzystuj energię słoneczną

Inwestycja w fotowoltaikę jest jedną z najlepszych metod, aby uczynić nasz dom zieleńszym i tańszym w utrzymaniu. Moduły PV produkują prąd dla naszych domów, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń (np. lodówki, telewizora czy pralki). Inwestycja w fotowoltaiką to spory koszt, ale ogniwa słoneczne zwracają się w oszczędnościach na rachunkach za energię elektryczną dosyć szybko (jak szybko to zależy od tego, ile słońca będzie na nie padać i jak kształtuje się zużycie energii elektrycznej w naszym domu w czasie dnia i nocy).

4. Zainstaluj inteligentny termostat

Ogrzewanie domu kosztuje wiele energii – można je zoptymalizować, wykorzystując inteligentne termostaty. Sterują one ogrzewaniem w optymalny sposób, zapewniają komfort termiczny w naszych domach, a jednocześnie zmniejszają ilość pobranej energii. Układ monitoruje ruch ludzi w mieszkaniu i dostosowuje temperaturę w pomieszczeniach w czasie rzeczywistym. Mniej energochłonny dom, to mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego i dla naszego portfela.

5. Łataj wszystkie szpary

Izolacje drzwi i okien zużywają się z czasem. Mimo że nasze okna są nowoczesne i szczelne, to po jakimś czasie warto wymienić w nich uszczelki. Jeśli tego nie zrobimy, to latem nasza klimatyzacja pracuje ciężej, a zimą więcej wydajemy na ogrzewanie. Zamontowanie nowych uszczelek jest proste i tanie, a z pewnością pozwoli zredukować rachunki za energię – nawet o setki złotych w skali roku.

6. Pamiętaj o recyklingu

Recycling jest jedną z najprostszych rzeczy, jaką możemy zrobić, jeśli chcemy zadbać o przyrodę i uczynić nasz dom bardziej ekologiczny. W wielu miastach segregowane śmieci są chętnie odbierane przez miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania, czasami nawet ich wywóz jest darmowy lub tańszy niż odpadów zmieszanych. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne i zmniejszamy także nasze rachunki.

Ustawmy w naszym domu kilka koszy do recyklingu w różnych miejscach, tak aby zawsze pamiętać o segregowaniu odpadów, gdy je wyrzucamy.

Jeśli już segregujemy śmieci, to kolejnym krokiem jest stworzenie kompostownika w ogrodzie do utylizacji odpadów biologicznych – nie tylko zmniejszamy obciążenie wysypiska, ale także zapewniamy sobie doskonały nawóz do ogrodu na kolejny sezon.

7. Pilnuj izolacji termicznej

Nie tylko uszczelki w oknach się zużywają – izolacja termiczna w budynkach także. Pogorszenie się jej parametrów z czasem, sprawia że z domu ucieka ciepło, a my płacimy więcej za ogrzewanie. Okresowa inspekcja i konserwacja izolacji w naszych domach jest kluczowa, aby zachować wysoki stopień izolacyjności, a co za tym idzie niski pobór energii i mniejsze rachunki.

Jeśli mieszkamy w starszych domach, możemy dodatkowo rozważyć termomodernizację. W wielu miejscach na taki remont uzyskać możemy rządowe dofinansowanie.

8. Zbieraj deszczówkę

Zbieranie deszczówki jest doskonałym przykładem wykorzystywania tego, co daje nam natura. Burza może dostarczyć ponad 1 m3 wody. Można ją magazynować, np. w beczkach, a potem wykorzystywać do podlewania ogrodu lub nawet do picia. Pozwoli to zredukować ilość zużywanej przez nasze gospodarstwo domowe wody z wodociągów.

9. Serwisuj bojlery

Bojler zużywa bardzo dużo energii, aby zapewnić nam ciepłą wodę użytkową w domu. Starsze modele można dodatkowo zaizolować, aby zwiększyć ich wydajność, lub też wymienić na nowsze urządzenia, aby zmniejszyć zużycie energii w naszym domu.

Podczas wymiany warto rozważyć zakup ogrzewacza przepływowego, który grzeje wodę tylko wtedy, gdy jest ona w użyciu. Elektryczne jednostki tego typu doskonale współpracują z ogniwami PV, a ich czas życia jest dłuższy niż zwykłych systemów, więc później trafiają na wysypisko (lub do recyklingu).

10. Unikaj VOC

Lotne związki organiczne (VOC) są niesamowicie szkodliwe dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego zdrowia. Substancje te są częstym składnikiem środków czystości a także farb. Podrażniają układ oddechowy i skórę, powodują senność, bóle głowy i inne problemy zdrowotne. Unikajmy tych związków, zwracając uwagę na etykiety środków, jakich używamy do czyszczenia naszych domów czy podczas remontów. Produkty o zredukowanej zawartości VOC coraz częściej goszczą w naszych sklepach – korzystajmy z tego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.