Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

11 korzyści wykorzystania odnawialnych źródeł energii, o których możesz nie wiedzieć

OZE

11 korzyści wykorzystania odnawialnych źródeł energii, o których możesz nie wiedzieć

Jakie korzyści mogą Ci zapewnić teraz i w przyszłości odnawialne źródła energii? Poznaj najważniejsze z nich. O niektórych być może przeczytasz po raz pierwszy.

Czym są odnawialne źródła energii?

Niektórzy nazywają je „zieloną energią”, jednak takie określenie może początkowo niewiele wyjaśniać. Dlatego, mówiąc najprościej, odnawialne źródła energii można określić jako wykorzystujące naturalne zasoby środowiska oraz takie, które regenerują się w krótkim czasie. Najczęściej używa się ich do wytworzenia energii cieplnej lub elektrycznej.

Do odnawialnych źródeł energii (OZE) zaliczamy: prądy wodne, energię wiatru, słoneczną, biomasę, biogaz, energię geotermalną czy jądrową. Często zasilają całe miasta, zakłady pracy, a nawet gospodarstwa domowe. To o tyle korzystne, że pozwala rezygnować z przeciwieństwa OZE – nieodnawialnych źródeł energii: węgla, ropy naftowej, gaz ziemnego czy uranu. Wydobycie i przetwarzanie tych drugich jest nie tylko długotrwałe i kosztowne, ale i szkodliwe dla środowiska.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz powszechniejsze na całym świecie. Również w Polsce na instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła  w domach albo firmach decyduje się coraz więcej właścicieli, ponieważ widzą realne zalety takich rozwiązań. Doradztwo w tym zakresie prowadzi również wiele firm, np. Ekoradcy.

Zastanawiasz się, czy taka inwestycja może opłacić się również Tobie? W odpowiedzi na to pytanie może Ci pomóc poniższa lista.

11 korzyści wykorzystania alternatywnych źródeł energii

Co może Ci zapewnić „zielona energia” w firmie czy w domu? Oto 11 odpowiedzi:

  1. Gwarantują dostęp do naturalnej, ekologicznej energii.
  2. Czynią Cię niezależnym od dużych, zewnętrznych dostawców.
  3. Zapewniają stały jednostkowy koszt energii elektrycznej.
  4. Sprzyjają zdrowiu oraz poprawie klimatu.
  5. Posiadają wydajność na wysokim poziomie
  6. Praktycznie nigdy się nie kończą i szybko się regenerują.
  7. Niektóre otwierają drzwi nie tylko do oszczędności, ale i dodatkowych zysków (np. panele fotowoltaiczne).
  8. W większości są samoobsługowe, działając 24h.
  9. Są praktycznie bezawaryjne. Mają również mniejsze wymagania pod względem konserwacji.
  10.  Zmniejszają poziom emisji gazów do atmosfery.
  11.  Stanowią inwestycję w przyszłość – obok rosnących z roku na rok oszczędności są zgodne z normami UE.

Niektórzy mogą traktować OZE jako niepotrzebny wydatek. Warto jednak podejść do tego raczej jak do inwestycji, która w pełni się opłaca. Jest bowiem korzystna nie tylko dla portfela, lecz także dla naszego zdrowia i środowiska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.