Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

11 sposobów, aby być bardziej samowystarczalnym

11 sposobów, aby być bardziej samowystarczalnym

Samowystarczalność to zdolność do samodzielnego zaspokajania własnych potrzeb, a także potrzeb swojego domu. Wszystko to bez wykorzystywania zewnętrznych surowców i zasobów. By stać się bardziej samowystarczalnym potrzebna jest wiedza i umiejętności, ale także motywacja i duch niezależności. 

Przyczyny chęci stania się samowystarczalnymi są różne. Niektórzy chcą czuć się bezpieczniej, mają motywacje polityczne lub dążą do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko. Niezależnie od naszej motywacji istnieje szereg czynności, które możemy łatwo zrobić, by osiągnąć większą samowystarczalność  i równowagę w życiu.  

  1. Zasadź ogród

Może wydawać się to banalne, ale założenie własnego warzywniaka ma wiele zalet. W ten sposób samodzielnie uprawiamy warzywa i owoce. Zachowujmy nasiona zjadanych warzyw i roślin i sadźmy je u siebie w domu. Możemy też skupić się na uprawie ziół, czy to w celach medycznych, czy też jako przyprawy do naszej kuchni. 

2. Gotuj od podstaw 

To również wydaje się proste – gdy już mamy własne warzywa i owoce, wykorzystujmy je w kuchni Ograniczmy stosowanie pakowanego, przetworzonego jedzenia. To duży krok w kierunku zrównoważonego, samowystarczalnego życia. 

3. Planuj swoje zakupy długoterminowo i magazynuj żywność 

Ogrody są wspaniałym, ale nie jedynym źródłem jedzenia. Nie jesteśmy w stanie wyhodować samodzielnie wszystkiego w dostatecznej ilości. Dlatego też musimy robić zakupy, więc starajmy się je planować i kupować na zapas, by przechowywać jedzenie, które się do tego nadaje. 

Magazynujmy w odpowiedni sposób także owoce i warzywa, które sami wyhodujemy. Przygotujmy sobie miejsce do przechowywania jedzenia w odpowiedni sposób, a następnie zapełnijmy je samodzielnie wyhodowanym jedzeniem i planowo kupowanymi zasobami. 

Co możemy kupować w taki planowy sposób? Wszystko, co dobrze się przechowuje: cukier, sól, wodę, mleko w proszku, mąkę itp. Planujmy takie zakupy np. raz na tydzień. Dzięki temu po roku planowego kupowania tych zapasów będziemy mieli wypełnioną spiżarnię na każdą okazję. 

4. Używaj naturalnych substancji czyszczących 

Przestańmy używać kupowanych w sklepie środków czystości. Zawierają one sporo trujących i szkodliwych dla środowiska związków chemicznych. Zamiast tego stosujmy samodzielnie wyprodukowane środki, oparte o naturalne produkty. Możemy także produkować swoje detergenty do prania, czy też przestać korzystać z elektrycznej suszarki, a zamiast tego wykorzystywać klasyczną.  

5. Naucz się szyć 

To duże, ale opłacalne wyzwanie. W czasach naszych dziadków i pradziadków był ktoś, kto umiał szyć. Dzięki temu łatwo można było naprawić posiadane ubrania, a także szyć nowe, w miarę potrzeby. Z pomocą szycia nie tylko będziemy w stanie dłużej eksploatować posiadane ubrania, ale także szyć sobie nowe, gdy tego potrzebujemy. Umiejętność samodzielnej produkcji ubrań jest krytyczna, jeżeli chcemy być naprawdę samowystarczalni. 

6. Wyjdź z długów 

Jeśli jesteś winien ludziom pieniądze, to nie możesz być w pełni niezależny. Więc należy odciąć te powiązania kredytowe – zrezygnować z kart kredytowych i tak planować budżet, by obywać się bez debetu na koncie. Nie jest to proste, ale samowystarczalne życie też proste nie jest. 

Jedną z najprostszych metod na ograniczenie i rezygnację z debetu jest zmniejszenie naszych wydatków. Jest to doskonały wstęp do bardziej zrównoważonego i samowystarczalnego trybu życia. 

Oprócz wyjścia z długów, dobrze jest także zgromadzić jakieś oszczędności. Dodatkowe pieniądze warto mieć pod ręką na wypadek, gdyby stało się coś nieprzewidzianego, jak chociażby choroba czy awaria samochodu. 

7. Zapakuj sobie zestaw wypadkowy 

Oprócz zapasowej gotówki na wypadek nieprzewidzianych sytuacji powinniśmy zgromadzić także zestaw podstawowych „środków przetrwania”. Powinna to być przede wszystkim apteczka, a w niej plastry, bandaż, gaza, alkohol do dezynfekcji, leki przeciwbólowe itp. Dodatkowo, w takim zestawie dobrze jest umieścić świeczki (na wypadek braku prądu) i zapałki.  

8. Zbieraj deszczówkę 

Dostęp do wody jest podstawową rzeczą, która gwarantuje nam samowystarczalność. Jeśli nie mamy własnego źródła wody i uzależnieni jesteśmy od np. wodociągów, to dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek ich awarii, na przykład zbierając wodę deszczową. Wystarczy do tego zwykła beczka w ogrodzie. Możemy następnie wykorzystać tą wodę do podlewania naszego warzywniaka. 

9. Naucz się samodzielnie dbać o swoje auto 

Nasze auto wymaga sporo uwagi. Jeśli chcemy być samowystarczalni, dobrze jest nauczyć się, jak zmienia się koło, uzupełnia płyny eksploatacyjne, czy nawet prowadzi proste naprawy. 

Kolejną sprawą jest mycie samochodu – możemy robić to sami, dzięki czemu nie będziemy zależni od myjni czy innych zakładów. Dobrze dobierajmy środki do mycia i miejsce, gdzie to robimy. Nie wszystkie detergenty nadają się do mycia auta w plenerze, ponieważ mogą skazić wody gruntowe. 

10. Zacznij ćwiczyć 

Jeśli Twoje zdrowie jest problematyczne, to ciężko być samowystarczalnym. Jedzenie samodzielnie wyhodowanych warzyw i samodzielne przygotowywanie posiłków z niskoprzetworzonych surowców to ważny krok do zdrowego trybu życia. Kolejnym jest aktywność fizyczna i o to też powinniśmy zadbać. Sprawmy, by ćwiczenia fizyczne na stałe weszły do naszego planu dnia. 

11. Zainstaluj oświetlenie solarne i proste generator wiatrowe 

Jednym z największych kroków, jakie możemy zrobić ku samowystarczalności, jest produkowanie własnej energii elektrycznej. Na początek możemy zainstalować ogniwa fotowoltaiczne czy niewielki generator wiatrowy. Jeżeli uzupełnimy to magazynem energii, to możemy cieszyć się prądem produkowanym przez nas przez całą dobę. 

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.