Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

2020 będzie najgorętszym rokiem w historii?

2020 będzie najgorętszym rokiem w historii?

Do końca roku zostało wprawdzie jeszcze 4 miesiące, ale już teraz możemy powiedzieć, że 2020 z pewnością zajmie miejsce w pierwszej gorącej piątce w dziejach. Tym samym pierwszą dziesiątkę zdominuje XXI wiek.

Co wpływa na podwyższenie temperatury?

Wiele wskazuje też na to, że 2020 r. może przejść do historii pobijając dotychczasowy rekord temperatury ustanowiony w 2016 roku. 4 lata temu duży wpływ na globalne ocieplenie miało zjawisko pogodowe zwane El Niño. 

Podczas El Niño pas ciepłej wody oceanicznej pokrywa Ocean Spokojny, który może podnieść globalne temperatury. W tym roku tego zjawiska nie zaobserwowano. Oznacza to, że mamy do czynienia z długoterminowym ociepleniem wywołanym emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.

– Dopóki nie przestaniemy tego robić, będziemy doświadczać ciągłego ocieplenia  – powiedział Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies w NASA prowadzącej zapisy temperatur.

Gotowi na pobicie rekordu temperatur 

Według danych National Oceanic and Atmospheric Administration w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy rok 2020 był drugim najcieplejszym rokiem, tuż za 2016. 

Jednak NOAA ocenia na 37%, że 2020 przebije rekord temperatur. Gavin Schmidt jest bardziej odważny w swoich przewidywaniach i mówi o 70%. Skąd te różnice? Wynikają między innymi z różnych sposób przetwarzania danych. NOAA nie bierze pod uwagę temperatur w Arktyce. Według Schmidta to jedno z najszybciej ocieplających się miejsc na świecie. Zwraca on uwagę, że wysokie temperatury na Syberii spowodowały, że miniony styczeń był najcieplejszym w historii na świecie. 

Nie tylko Arktyka

Ponadprzeciętne temperatury odnotowano w tym roku w wielu rejonach świata. Z rekordowo ciepłą pierwszą połową roku mieliśmy do czynienia w Azji, Ameryce Południowej i Europie. Ahira Sánchez-Lugo, klimatolog z National Centers for Environmental Information zwraca uwagę, że również większość oceanów na świecie była bardzo ciepła. Badaczka podkreśla, że każdego roku zmieniają się miejsca gorąca. Tym razem była to Syberia, w zeszłym roku obszar obejmujący część Alaski, Kanady i  Grenlandii. 

Upalny XXI wiek 

Z powodu globalnego ocieplenia temperatura bazowa ziemi przesunęła się znacznie wyżej. Obecnie 1998 jest ostatnim rokiem z XX-wieku, który pozostaje w pierwszej rekordowej dziesiątce. 2020 ma szansę to zmienić. Nagromadzenie rekordów ciepła w ostatnich latach jest spowodowane długotrwałym ociepleniem.

Źródło: scientificamerican.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.