Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

29 lipca 2021 – dzień ekowstydu dla naszego społeczeństwa

29 lipca 2021 – dzień ekowstydu dla naszego społeczeństwa

Obchodzimy dziś Dzień Długu Ekologicznego. Jest to dzień, w którym oficjalnie wyczerpaliśmy zapasy zasobów naturalnych przypadających na dany rok. Od teraz zaczynamy żyć „na kredyt” wobec naszej planety.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego?

Koncepcja długu ekologicznego wyłoniła się na początku lat 90. z ruchów społecznych napędzanych rosnącą świadomością ekologiczną. Postanowiono więc wyznaczyć symboliczną datę, aby określić, kiedy ludzkość wyczerpuje roczny budżet zasobów naturalnych.

Przez dalszą część roku utrzymujemy deficyt ekologiczny. Zmniejszamy lokalne zapasy zasobów i kumulujemy dwutlenek węgla w atmosferze. Jest to dług, który będą musiały spłacać nasze dzieci. Niestety z roku na rok data ta wypada coraz wcześniej.

Przerażający wynik

W tym roku dzień długu ekologicznego przypada na 29 lipca i jest to prawie miesiąc wcześniej niż rok temu! Niestety im wcześniej ten dzień wypada, tym większy kredyt zaciągamy. Wraz z dzisiejszym dniem wykorzystaliśmy zasoby, które odnawiają się na Ziemi w ciągu jednego roku.

1986 rok był pierwszym w historii, w którym ludzkość przekroczyła światowe zasoby. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego przypadał 23 października, a w 2019 r. był to już 29 lipca. W 30 lat nasza konsumpcja zasobów naturalnych wzrosła o ponad 200%, konsumujemy prawie dwie planety rocznie.

Prognozowanie długu

Dzień Długu Ekologicznego to szacowana, a nie dokładna data. Nie da się określić ze stuprocentową dokładnością dnia, w którym rozbijemy nasz ekologiczny budżet. Korekty daty, w której przechodzimy do przekroczenia, wynikają ze zrewidowanych obliczeń, a nie z postępu ekologicznego ze strony ludzkości.

Global Footprint Network przygotowuje prognozy dotyczące długu i zastrzega, że będą się one zmieniać. Jednak każdy model naukowy używany do rozliczania ludzkiego popytu i podaży w przyrodzie wykazuje stałą tendencję: mamy znacznie przekroczony budżet, a zadłużenie się powiększa. Odsetki, które płacimy od rosnącego długu ekologicznego to niedobory żywności, erozja gleby i gromadzenie się CO₂ w naszej atmosferze — wiążą się z katastrofalnymi kosztami – przyrodniczymi, ludzkimi i finansowymi.

Jak zmierzyć mój własny ślad ekologiczny?

Na stronie Earth Overschoot Day dostępny jest kalkulator, dzięki któremu możemy zmierzyć nasz własny ślad ekologiczny i określić swój osobisty, tegoroczny dzień przekroczenia zasobów ziemskich. Narzędzie to zostało stworzone, abyśmy wszyscy mogli poznać rozwiązania, dzięki którym odciążymy planetę.

Kalkulator dostępny jest w ośmiu językach i przystosowany jest również do urządzeń mobilnych. Link do kalkulatora dostępny jest tutaj.

100 dni możliwości!

Korzystamy z zasobów, jakie oferuje nam Ziemia każdego dnia i ciężko jest myśleć na co dzień o wszystkich skutkach globalnego zużycia zasobów. Konsekwencje, które mogą zwrócić naszą uwagę w codziennym życiu to skutki zmian klimatu, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz utrata różnorodności biologicznej. Kiedy dokładniej przyjrzymy się obumieraniu naszej planety, możemy poczuć się mocno przytłoczeni.

W tym roku założyciel i prezes Global Footprint Network Mathis Wackernagel oraz dyrektor generalny Szkockiej Agencji Ochrony Środowiska (SEPA) Terry A’Hearn, ogłosili start akcji „100 Days of Possibility” (100 dni możliwości).

Ta przełomowa inicjatywa poszukuje realnego i skutecznego rozwiązania globalnych problemów środowiskowych. Inicjatywa jest też związana ze szczytem klimatycznym COP26, który w dużej mierze postrzegany jest jako ostatnia szansa dla rządów, aby wywiązać się z założeń Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

Dzięki „100 Days of Possibility” każdy kraj, miasto, czy firma może edukować się jak przyczynić się do polepszenia naszego środowiska.

#MoveTheDate of Earth Overshoot Day

W związku z rosnącym długiem ekologicznym powstał też specjalny ruch „#MoveTheDate of Earth Overshoot Day”, do którego dołączyli liderzy miast i biznesu z całego świata. Każdy z nich opisywał projekt, który wyraźnie przyczynia się do budowania pożądanej przyszłości dla społeczności, w której pewnego dnia uda się znacznie opóźnić Dzień Długu Ekologicznego.

źródło: Earth Overschoot Day, Interia, 300gospodarrka, Zielona Ferajna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.