Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

68 proc. Polaków zamawia dania bezmięsne, gdy stołuje się poza domem

68 proc. Polaków zamawia dania bezmięsne, gdy stołuje się poza domem

Już 3 miliony Polaków to weganie i wegetarianie. Co trzeci Polak, który je mięso, deklaruje, że chętnie spróbuje roślinnych substytutów. 

Wegetarian przybywa

Rynek roślinnych zamienników mięsa to przyszłość branży spożywczej – wyniki sprzedażowe w USA pokazały, że konsumenci w 2019 roku zakupili roślinne substytuty za miliard dolarów. W Polsce dania wegetariańskie również są coraz popularniejsze, a na dietę bezmięsną przeszło już ponad 3 mln Polaków –  tak wynika z raportu RoślinnieJemy „Postawy Polaków wobec produktów roślinnych”. W ubiegłym roku 38,5% Polaków, którzy jedzą mięso, deklarowało, że znacznie ograniczyło jego spożycie. 

– Rynek kuchni roślinnej w ostatnich latach bardzo się zmienił. Rozwój technologii, większa świadomość wśród kucharzy i producentów dań roślinnych powodują, że nie mamy już do czynienia ze słynnym sojowym kotletem, tylko są to produkty dużo bardziej różnorodne smakowo, w których wykorzystuje się różne rodzaje białka, np. z grochu czy cieciorki. Wiele restauracji i sieci handlowych opracowuje własne receptury burgerów – wskazuje Magdalena Motylińska, event manager kampanii „RoślinnieJemy”.

Burgery wege 

Do nowych potrzeb konsumentów muszą dostosować się również restauracje. Ostatnio z bogatą ofertą menu roślinnego wystartowały burgerownie. Z danych wynika, że aż 68% Polaków zamawia bezmięsne dania, gdy stołuje się poza domem. 

– Sieci burgerowe inwestują w burgery wege, bo ok. 60% klientów jest nimi potencjalnie zainteresowanych. Tylko część z nich jest wegetarianami czy weganami, a ogromna większość są to po prostu osoby chcące zredukować spożycie mięsa, czy spróbować czegoś nowego – tłumaczy Motylińska.

Nawyki mają znaczenie

Specjaliści podkreślają, że nasze nawyki żywieniowe mają kluczowe znaczenie dla przyszłości planety.  Dlaczego? Gdyby zredukować hodowlę zwierząt, można by z powrotem zalesić ogromne hektary ziemi, polepszyć stan gleb, oszczędzić wodę. Dieta roślinna jest szansą – z raportu IPCC wynika, że zmiana sposobu żywienia i większy nacisk społeczeństw na spożywanie produktów pochodzenia roślinnego mogłoby przełożyć się na zmniejszenie upraw o równowartości 6 mln km² (to dwukrotność powierzchni Indii), z kolei całkowite przejście na dietę roślinną „oddałoby” aż 30 mln km² pól uprawnych. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.