Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

8 sposobów na efektywne ogrzanie domu

ogrzewanie

8 sposobów na efektywne ogrzanie domu

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Wysokie rachunki za gaz i prąd szczególnie zimą stanowią duży i kosztowny problem. Jakie ogrzewanie domu wybrać oraz, jakie są najbardziej ekonomiczne i ekologiczne sposoby na zwiększenie wydajności cieplnej domowej przestrzeni?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Jeżeli chcemy zainwestować w najtańszą i najbardziej wydajną formę ogrzewania domu, powinniśmy skupić się na kilku czynnikach. Potencjał energetyczny domu, czy budynku zależy od jego wielkości, rodzaju, techniki budowy i izolacji. Istnieje jednak kilka rozwiązań służących zwiększeniu wydajności energetycznej. Są to zarówno proste, jak i innowacyjne oraz kompleksowe środki.

Uszczelnione okna i drzwi

Wzmocnienie okien i drzwi to jedno z tańszych i prostszych rozwiązań, jakie możemy zastosować dla utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach. W tych zabiegach sprawdzą się wszelkie pianki, silikon, taśmy uszczelniające oraz mało kosztowne uszczelki. Zabezpieczenie nieszczelnych przestrzeni może być nieinwazyjnym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy w planie wymieniać w domu okien, czy drzwi.

Przewietrzona przestrzeń

Wykorzystaj naturalną cyrkulację powietrza, która podtrzyma odpowiednią temperaturę w mieszkaniu i odświeży przestrzeń. Podczas intensywnego wietrzenia domu w chłodne dni warto zmniejszyć moc grzania kaloryferów. Nie będą musiały grzać ze zwiększoną siłą, aby wyrównać obniżoną temperaturę. Przewietrzone otoczenie ma też dodatkową zaletę – pomaga hartować organizm, energizuje i rozjaśnia myśli.

Odsłoń kaloryfer

Grzejniki przysłonięte firankami, zasłonami czy meblami nie emitują do pomieszczenia odpowiedniej ilości ciepła. Odkryty grzejnik zwiększy jego poziom. Dodatkowo możemy odsłonić okno, aby energetyczne promienie słońca ogrzały pokoje.

Ogrzewana podłoga

Dzięki temu rozwiązaniu możemy równomiernie rozłożyć temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć zużycie ciepła. System ogrzewania podłogowego jest wydajniejszy od standardowego ogrzewania za pomocą grzejników. To intuicyjne i bezobsługowe rozwiązanie wpływa też pozytywnie na środowisko, zmniejszając emisję szkodliwych gazów i produktów spalania do naszego otoczenia. Ponadto, ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ogrzewając ciało od stóp. Z wykorzystaniem pompy ciepła, możemy zastosować równoważne ogrzewanie hybrydowe.

Termoizolacja i termomodernizacja

Właściwie wyizolowany budynek potrafi zachować nawet do 40% więcej ciepła, niż ten niewystarczająco ocieplony. Izolacja cieplna obejmuje zarówno ściany, jak i dach, dlatego podczas budowy domu czy mieszkania warto wziąć pod uwagę te kwestie. Efektywną termomodernizację warto przeprowadzić w cieplejszych miesiącach roku.

Pompa ciepła

Czy wykorzystanie zaawansowanej technologii może przysłużyć się ochronie środowiska i pozwoli oszczędzić duże wydatki na ogrzanie domu? Zdecydowanie tak. Rewolucja w dziedzinie energii odnawialnej pozwala równoważnie, ekologicznie i wydajnie ocieplić powietrze w pomieszczeniach. Wielofunkcyjna pompa podgrzeje też wodę, a w lecie posłuży jako urządzenie chłodzące. Pompę ciepła można łatwo regulować i dostosować ją do własnych potrzeb.

Dom pasywny

Nowoczesne rozwiązania energetyczne pozwalają stworzyć ekologiczną i samowystarczalną przestrzeń. W domu pasywnym maksymalnie wykorzystuje się energię słońca, która efektywnie ogrzewa pomieszczenia. Szklane powierzchnie izolują przestrzeń od zimna i tworzą zrównoważone źródło energii i ciepła. Budowa takiego domu jest przemyślanym krokiem w tworzeniu nowoczesnej, samoregulującej się przestrzeni mieszkalnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.