Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Afryka przyszłym liderem w wytwarzaniu OZE?

Afryka

Afryka przyszłym liderem w wytwarzaniu OZE?

Z raportu opublikowanego przez Agencję Rozwoju Unii Afrykańskiej i Afrykański Bank Rozwoju wynika, że potencjał energetyczny Afryki, zwłaszcza energii odnawialnej, jest ogromny, a tylko niewielka jego część jest obecnie wykorzystywana.

Pod afrykańskim słońcem

Jednym z zaleceń raportu jest ustanowienie stałej jednostki, która opracuje plan generalny transferu energetycznego. W planach jest stworzenie jednej sieci elektroenergetycznej, która zagwarantuje bezpieczne, niezawodne, przystępne cenowo i zrównoważone dostawy energii elektrycznej. Dzięki temu zwiększą się perspektywy gospodarcze kontynentu. 

Pierwszą fazę rozwoju sieci energetycznej obiecała wesprzeć Unia Europejska. Afrykańska sieć będzie połączona z Europą poprzez już te istniejące sieci między Marokiem a Hiszpanią oraz planowane między Egiptem, Libią, Tunezją i Algierią a Włochami. Ponadto będzie połączona z Azją istniejącym połączeniem między Egiptem a Jordanią, a także z państwami Zatoki Perskiej za pośrednictwem istniejącego połączenia między Egiptem a Arabią Saudyjską. W ten sposób stworzy się ogromna międzykontynentalna sieć.

To będzie przełom, ponieważ w dłuższej perspektywie kontynentalna sieć przesyłowa umożliwi handel energią w Afryce, a także poza kontynentem z Europą i Azją za pośrednictwem istniejących połączeń – powiedział Ibrahim Mayaki, dyrektor generalny Unii Afrykańskiej Agencja Rozwoju.

Potencjał do wykorzystania

Obecne ponad 640 milionów Afrykańczyków nie ma dostępu do energii. W sieci jest nieco ponad 40% mieszkańców tego kontynentu.  Zużycie energii na mieszkańca (z wyłączeniem Republiki Południowej Afryki) wynosi 180 kilowatogodzin. Dla porównania  – 13 000 kilowatogodzin przypada na mieszkańca Stanów Zjednoczonych i 6500 kilowatogodzin Europejczyka. Według Afrykańskiego Banku Rozwoju potencjał do wykorzystania tutaj ma zarówno energia słoneczna, wodna jak i biomasa, wiatr czy energia geotermalna. Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej szacuje, że moc odnawialnych źródeł energii w Afryce może osiągnąć 310 gigawatów do 2030 roku, co zapewniłoby jej czołową pozycję na świecie w wytwarzaniu OZE.

źródło: chinadaily.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.