Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

AGH Solar Boat modernizuje swoją łódź

AGH Solar Boat modernizuje swoją łódź

O innowacyjnej solarnej łodzi „Baśka” dla portalu ŚOZE opowiedzieli studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, zaangażowani w projekt AGH Solar Boat.

– Tak naprawdę budowanie łodzi to jest bardzo zdywersyfikowana dziedzina nauki i techniki. My to wszystko połączyliśmy i przede wszystkim się zaprzyjaźniliśmy. Zbudowaliśmy to wszystko na zawody w Monte Carlo, gdzie byliśmy już w ubiegłym roku i zajęliśmy 5. miejsce. Teraz sięgamy znacznie wyżej: cały rok poświęcamy na zmodernizowanie naszej „Baśki”, aby w tym roku – podczas zawodów w 2018 roku – powalczyć o najwyższy stopień podium. Czy to się uda? Nie mamy pojęcia, ale jedno jest pewne: zrobimy wszystko, aby to było możliwe, dlatego już dzisiaj ciężko pracujemy i analizujemy to, co się wydarzyło i wiemy, co możemy zrobić lepiej – powiedziała Joanna Maraszek, jedna ze studentek zaangażowanych w AGH Solar Boat Team.

Jednoosobowa łódź „Baśka” zasilana jest energią słoneczną. W całości została zbudowana dzięki pracy ponad 40-osobowego zespołu studentów z krakowskiej AGH. Wykonano ją z kompozytów węglowych, a do jej zasilenia wykorzystano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1000 W. Mniejsze elementy łodzi powstały na terenie pracowni AGH, natomiast 6-metrowy kadłub w stoczni zlokalizowanej pod Rzeszowem. Za realizację projektu odpowiedzialni są członkowie dwóch uniwersyteckich organizacji: Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia (działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw AGH) oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH.

Tutaj mamy ukryty silnik, który poprzez wał i przekładnię przekazuje moment obrotowy na śrubę. Pylon wykonany jest z włókna węglowego i żywicy epoksydowej, dzięki czemu osiągamy świetny stosunek wytrzymałości do masy. Tutaj mamy też tajemnicę naszej „Baśki”, czyli hydroskrzydła, które także zostały wykonane z włókna węglowego. Dzięki nim możemy podnieść się nad wodę przy odpowiedniej prędkości i zminimalizować opór, ponieważ jedyne części, które zostaną w wodzie, będą to nasze pylony – podkreślił Daniel Gut z AGH Solar Boat Team.

Dzięki zastosowaniu hydroskrzydeł kontrolowanych przez urządzenia pokładowe solarna łódź „Baśka” będzie mogła osiągnąć prędkość ok. 20 węzłów (37 km/h).

Więcej informacji na temat AGH Solar Boat można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: http://www.solarboat.agh.edu.pl/.

 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.