Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Aktywiści klimatyczni, kampanie wyborcze i ogólnopolski strajk

Aktywiści klimatyczni, kampanie wyborcze i ogólnopolski strajk

Na konwencji wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej pojawili się aktywiści klimatyczni z Greenpeace i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Przynieśli transparenty „Polska bez węgla 2020” i „Neutralność klimatyczna 2030”. Tymczasem już za niespełna za miesiąc – 3 kwietnia 2020 r., planowany jest kolejny ogólnopolski strajk klimatyczny. Młodzi podkreślają: „Wybory w maju muszą być wyborami o klimat”.

Aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego podczas konwencji wyborczej Kidawy-Błońskiej mówili, że mają „dość fałszywej proklimatyczności”. 

Stoimy na progu katastrofy klimatycznej, więc nie ma już czasu na okrągłe słowa i puste deklaracje. Polki i Polacy oczekują przedstawienia listy realnych działań, które kandydatka na urząd prezydencki Małgorzata Kidawa-Błońska zamierza podjąć. Prezentowane do tej pory głównie przez osoby i organizacje wspierające kandydatkę postulaty takie jak powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej czy wycofanie się ze spalania węgla w energetyce do 2040 roku to dalej za mało i zbyt późno. Natura nie negocjuje. Jak było widać w wystąpieniach Józefa Drzazgowskiego oraz aktywistów klimatycznych, Polkom i Polakom zależy na wykorzystaniu narzędzi jakimi dysponuje prezydent do działań proklimatycznych i na zakończeniu dawania absurdalnych obietnic czy mylenia klimatu ze smogiempowiedziała Anna Ogniewska z Greenpeace.

Widmo katastrofy klimatycznej

Naukowcy wciąż apelują o zdecydowane działania rządów, które zahamują katastrofę klimatyczną. Ostatnio na łamach paryskiego „Le Monde” wystąpiło 1000 ekspertów. Naukowcy (oceanografowie, biolodzy, astrofizycy, ekonomiści) napisali w swoim apelu, że cel ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 stopnia Celsjusza jest już właściwie nie do osiągnięcia. Globalne emisje miały być ograniczone o 7,6 proc. rocznie, tymczasem w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrastały o 1,5 proc. rocznie. Co to oznacza? Naukowcy określają te działania „ślepym zaułkiem”, a zmiana modelu i gospodarczego musi być radykalna, by zatrzymać zmiany klimatyczne. 

W Polsce działania związane z ratowaniem klimatu również pozostawiają wiele do życzenia, a rządzący przedkładają interesy koncernów i przedsiębiorców nad próbą wdrażania rozwiązań proekologicznych. 

Została nam zaledwie dekada na to by zakończyć spalanie węgla w naszej gospodarce. Połowa tego czasu przypada na nadchodzącą kadencję głowy państwa. Słowa już nie wystarczą. Zarówno Małgorzata Kidawa-Błońska, jak i pozostali kandydaci na prezydenta powinni jasno zobowiązać się do tego, że po objęciu urzędu wykorzystają możliwość zawetowania każdej ustawy, która będzie sprzeczna z realizacją celu zatrzymania wzrostu globalnej średniej temperatury na 1,5°C. Przyszły prezydent powinien też przygotować projekt prawa klimatycznego, która wyznaczy odważne i ambitne cele dla polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki dodaje Ogniewska.

Ogólnopolski Strajk Klimatyczny – #3 kwietnia

Aktywiści podkreślają: „Wybory w maju muszą być wyborami o klimat”. Dlatego namawiają do zorganizowania strajków klimatycznych w całej Polsce. Listę miast,w których jest planowany protest, możecie znaleźć na stronie: https://www.msk.earth/ 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.