Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Alternatywa dla folii spożywczej ze skórki ziemniaka

Alternatywa dla folii spożywczej ze skórki ziemniaka

Australijska firma zajmująca się biomateriałami stworzyła kompostowalną folię stretch z odpadów spożywczych. Folia ma podobną teksturę i właściwości użytkowe jak ta pochodząca z tworzywa sztucznego na bazie ropy naftowej.

Biznes z myślą o planecie

Folia Great Wrap składa się ze skrobi ekstrahowanej ze skórek ziemniaków zmieszanej z innymi składnikami, m.in. zużytym olejem kuchennym i maniokiem [przyp. red. gatunek korzeniowej rośliny uprawnej pochodzący z Ameryki Południowej i Środkowej].

Stworzył ją zespół bioprojektantów, inżynierów i naukowców pod przewodnictwem Jordy i Julii Kay.

– Pewnego dnia siedzieliśmy na plaży i zadaliśmy sobie pytanie, czy gdybyśmy nie działali w naszych branżach, coś by to zmieniło. Odpowiedź brzmiała „nie”. Wtedy pomyśleliśmy, że chcemy zająć się czymś, co ma większe znaczenie dla planety i dla nas samych. Oboje uwielbiamy spędzać czas nad oceanem, więc walka z problemem plastikowych odpadów wydawała się naturalnym rozwiązaniem wyjaśnia dla portalu świat OZE Julia Kay.

Great Wrap wystartował w 2019 roku jako odpowiedź na problem plastikowych odpadów.

– Wokół nas odbywała się rewolucja materiałowa. Wszystko szybko się zmieniało – energetyka, transport i rolnictwo, ale tworzywa sztuczne pozostawały takie same. Wiedzieliśmy, że istnieje technologia, która położyła kres plastikowym odpadom, ale na rynku nie było żadnych produktów, z których moglibyśmy skorzystać dodaje Julia Kay.

Jak powstaje eko folia spożywcza?

W Great Wrap powstał Great Lab, czyli dział innowacji i technologii. Pracujący w nim specjaliści badają, analizują i wymyślają idealne rozwiązania do pakowania.

Przezroczysta folia tworzona przez Great Wrap ma podobną teksturę i właściwości użytkowe jak zwykła folia z tworzywa sztucznego na bazie ropy naftowej. Produkt jest sprzedawany w kolorowych dozownikach z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu.

Jak wygląda proces jej powstawiania? Skrobia jest ekstrahowana z odpadów, a następnie plastyfikowana za pomocą produktu pochodzenia biologicznego. W kolejnym kroku termoplastyczna skrobia (TPS) jest mieszana ze zużytym olejem kuchennym, maniokiem i dodatkami. W ten sposób zmienia się struktura polimeru. Wszystko zostaje podgrzane do temperatury topnienia, a z powstałego materiału wytłaczana jest folię stretch.

Użytkowa i kompostowalna

Produkt można używać do pakowania pudełek i utrzymywania świeżości żywności, podobnie jak tradycyjna plastikowa folia spożywcza. Ale co najważniejsze, można go kompostować na wysypiskach śmieci lub w domowych systemach kompostowania. Testy wykazały, że rozpada się w ciągu 180 dni.

Na ten moment materiał nie może rozkładać się w środowisku morskim. Firma współpracuje obecnie z naukowcami z Monash University w Melbourne, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można przekształcić odpady ziemniaczane w biodegradowalne poliestry (PHA). PHA to rodzaj poliestrów, które są naturalnie wytwarzane przez niektóre bakterie i mogą rozkładać się w środowisku wodnym krócej niż rok. Firma planuje budowę biorafinerii PHA.

Drugą zmianą, którą planują wprowadzić założyciele to pozyskiwanie odpadów ziemniaczanych od lokalnego dostawcy. Dzięki temu uda się zmniejszyć ślad węglowy produktu.

Uważamy, że każda osoba na planecie jest odpowiedzialna za swoje działania i wpływ, jaki wywierają na planetę. Jest to tym ważniejsze, że firmy muszą o tym pomyśleć, ponieważ ilość plastiku wykorzystywanego w łańcuchu dostaw jest bardzo duża i do tej pory było to w pewnym stopniu nieuniknione. Cieszymy się, że wkrótce wprowadzimy na rynek naszą kompostowalną folię do pakowania palet, aby pomóc firmom osiągnąć ich cele!mówi Julia Kay.

Great Wrap jest obecnie dostępny w Australii i Ameryce, ale firma planuje poszerzyć zasięg sprzedaży. Koszt jednej roli folii do celów prywatnych to obecnie 35$.

źródło: greatwrap.com.au, dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.