Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Angielscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą operację neutralną klimatycznie 

Angielscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą operację neutralną klimatycznie 

W szpitalu Solihull w Wielkiej Brytanii odbyła się pierwsza operacja neutralna klimatycznie. Lekarze zadbali o to, aby ślad węglowy zabiegu wyniósł zero. Jak to osiągnęli? 

Czy operacja może być neutralna klimatycznie? 

Chirurdzy ze szpitala Solihull w West Midlands twierdzą, że tak. W ostatnim czasie udało im się przeprowadzić pięciogodzinną operację raka jelita, której bilans emisji gazów cieplarnianych wyniósł zero. 

Okazuje się, że ślad węglowy szpitali jest zaskakująco wysoki. W przypadku Brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia to aż 6% całkowitej emisji kraju, z czego ¼ to praca wykonywana przez chirurgów. 

Możemy nie widzieć tego bezpośrednio na sali operacyjnej, ale myślę, że mamy obowiązek wobec naszych pacjentów, ich rodzin, dzieci i wnuków, aby upewnić się, że gwarantujemy im zdrową przyszłość powiedział chirurg Aneel Bhangu.

Jak ograniczyć emisję w trakcie operacji? 

Lekarzom udało się zmniejszyć emisje powstałe w trakcie przeprowadzania zabiegu o aż 80%. Jednym z działań, które w tym pomogło, była zmiana sposobu znieczulania. 

Jednym ze sposobów utrzymania pacjenta w stanie uśpienia jest użycie gazów znieczulających. Teraz są to gazy cieplarniane i kiedy ich używamy, pacjent nimi oddycha, wypuszczając je do atmosfery, co może zwiększać globalne ocieplenie zdradza anestezjolog dr Catriona Frankling

Na obniżenie emisji wpłynęła także optymalizacja zużycia energii elektrycznej – od skrócenia czasu pracy urządzeń, po wymianę żarówek na ledowe, które są znacznie bardziej wydajne. 

A co z pozostałymi emisjami gazów cieplarnianych, których nie dało się uniknąć?

Chirurdzy wsiedli na rower 

Chociaż 80% redukcji emisji to bardzo imponujący wynik, lekarze postawili sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i postanowili zrekompensować ślad węglowy, które nie udało się uniknąć. 

Chirurdzy, którzy mieli przeprowadzić zabieg, postanowili ograniczyć też swoje emisję wynikające z podróży do pracy. Oboje zrezygnowali z podróży emisyjnymi środkami transportu, a zamiast tego wybrali przyjazne środowisku i kondycji opcje – rower oraz spacer. Posadzili również drzewa na terenie szpitala. 

Czy odpady medyczne nadają się do recyklingu? 

Emisje gazów cieplarnianych to nie jedyny problem, w którym medycyna ma swój udział. Szpitale wytwarzają ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Według analizy przeprowadzonej w 2019 roku – Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia wyrzuca blisko 133 000 ton odpadów, z czego zaledwie 5% trafia do odzysku. Właśnie dlatego szpital w Solihull zwrócił szczególną uwagę na ograniczenie plastiku i recykling. 

Oprócz tego lekarze zdecydowali się na zmianę garderoby, rezygnując z jednorazowych fartuchów. 

Lekarze dbają o zdrowie ludzi i planety 

Oczywiście, zdrowie pacjentów powinno być priorytetem. Jednak takie działania, jakich podjęli się lekarze ze szpitala Solihull, przeprowadzając pierwszą operację neutralną klimatycznie dowodzi, że wprowadzenie zmian z myślą o ochronie przyrody i klimatu jest możliwe na każdym szczeblu, nawet w medycynie. 

Źródło: Euronews

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.