Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Audytorzy kwestionują niemieckie plany energetyczne

Audytorzy kwestionują niemieckie plany energetyczne

Niemiecki rząd federalny powinien wprowadzić dodatkowe prawa przejściowe na czas transformacji systemu energetycznego oraz nowe ceny pozwoleń na emisję, aby plany dotyczące przejścia na gospodarkę opartą o energetykę odnawialną zostały zrealizowane. Taki jest wniosek z raportu, jaki w niemieckim parlamencie zaprezentował przedstawiciel Federalnej Rady Audytorów.

„Ogromne wydatki i obciążenie obywateli i całej gospodarki są niewspółmiernie wysokie w porównaniu do osiąganych rezultatów związanych z transformacją energetyczną”, mówił szef Rady, Kay Scheller.

W samym tylko 2017 roku Niemcy wydali na kwestie związane z transformacją energetyczną około 34 miliardy euro. W ostatnich pięciu latach wydatki te osiągnęły sumaryczną kwotę 160 miliardów, a mimo to, jak mówi Scheller, „niemalże nie zrealizujemy celów na 2020 rok”.

Zagrożona jest realizacja założonego udziału OZE w sektorze grzewczym i transportowym. Wynika to głównie, jak zwracają uwagę audytorzy, z niedostatecznej koordynacji i kontroli federalnego ministra energii nad tymi sektorami w poszczególnych landach.

Jak wynika z raportu, ministerstwo nie zebrało dostatecznej ilości danych, aby móc wykorzystać odpowiednie narzędzia wspomagające rozwój energetyki odnawialnej w tych problematycznych obszarach.

Audytorzy zwrócili także uwagę na konieczność zwiększenia transparentności w zakresie kosztów transformacji energetycznej. Sugerują oni także, że konieczne jest uproszczenie prawa – obecnie sektor OZE reguluje 26 osobnych ustaw i 33 inne akty prawne, co sprawia, że system jest zbyt skomplikowany, by działać odpowiednio wydajnie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.