Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Znaleziono przyczynę tajemniczej choroby dziesiątkującej sikorki

Znaleziono przyczynę tajemniczej choroby dziesiątkującej sikorki

Ekspertom udało się ustalić przyczynę zwiększonej umieralności sikorek, która w Niemczech notowana była w połowie marca. Badania znalezionych ptaków wykazały, że wysoką śmiertelność tego gatunku wywołała bakteria.

Niemiecka organizacja ochrony przyrody NABU zwróciła uwagę na zagadkową śmierć tysięcy sikorek, której pierwsze przypadki zaobserwowano w połowie marca w Hesji Nadreńskiej i Nadrenii-Palatynacie. W czwartek, 23 kwietnia NABU poinformowało, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni zgłoszono im 13 800 przypadków śmierci sikorek, obejmujących w sumie prawie 26 tysięcy ptaków.

Rzeczniczka Krajowego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności w Dolnej Saksonii poinformowała, że przyczyną śmierci sikorek była bakteria suttonella ornithocola, która u tego gatunku wywołała pewną odmianę zapalenia płuc. Eksperci wyodrębnili ją z ciał martwych ptaków. W 1996 roku bakteria spowodowała masowy pomór sikorek w Anglii oraz Walii, a w roku 2018 pojawiła się po raz pierwszy w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie także spowodowała śmierć wielu przedstawicieli tego gatunku.

W tej chwili obecność bakterii stwierdzono w powiatach Ammerland i Diepholz. Co ważne, bakteria nie jest groźna ani dla człowieka, ani dla innych gatunków zwierząt. Organizacja NABU podkreśla jednak, że ptaki mogą umierać także z innych powodów, dlatego należy zachować niezbędne środki ostrożności. Organizacja apeluje, by osoby, które znajdą martwe ptaki informowały o takich przypadkach poprzez specjalny formularz zamieszczony na ich stronie internetowej. Będzie to pomocne w określeniu na jakim obszarze występuje epidemia bakterii suttonella ornithocola i jaki jest jej dalszy przebieg.

Źródło: Rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.