Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Australia: Zbiornik wodny magazynujący energię

tank

Australia: Zbiornik wodny magazynujący energię

Australijska „bateria wodna”, którą okrzyknięto ogromnym osiągnięciem w dziedzinie wykorzystania energii odnawialnej, nie dość, że jest niezależną instalacją przetwarzająca energię słoneczną, to dodatkowo magazynuje ją, wykorzystując do tego celu funkcjonalność wody.

Mocny start

Zbiornik do magazynowania energii cieplnej znajduje się przy głównym kampusie uniwersyteckim w Queensland. Instalacja składa się z systemu fotowoltaicznego o mocy 2,1 MW, który wytwarza wystarczającą ilość energii, aby schłodzić zgromadzone w ogromnym zbiorniku 4,5 megalitry wody.

W pierwszym roku eksploatacji zbiornik magazynujący energię cieplną zaoszczędził 4232 tony emisji CO2, z czego sporą sumę, bo aż 3082 tony zredukowała placówka University of the Sunshine Coast. Dzięki wykorzystaniu potencjału energii słonecznej australijska instalacja wygenerowała w ciągu 12 miesięcy ponad 3 GWh energii elektrycznej, która w 60% pokrywa potrzeby uniwersytetu.

Uwaga zwrócona na Australię

Międzynarodowa i ugruntowana na rynku firma Veolia, zajęła się budową 3-piętrowego zbiornika i zainstalowała ponad 6500 paneli fotowoltaicznych na dachach kampusu oraz na zadaszeniu parkingów. Taka metoda jest coraz częściej wykorzystywana w australijskich, miejskich przestrzeniach.

Andrew Darr, regionalny menedżer ds. Rozwiązań energetycznych w Veolii, stwierdził, że nowoczesny system energetyczny przerósł wszelkie oczekiwania twórców:

System okazał się znacznie wydajniejszy, niż oczekiwaliśmy. Już podczas pierwszego roku eksploatacji, bateria przyciągnęła uwagę całego świata. To wszystko dzięki innowacyjnemu podejściu oraz korzyściom dla środowiskapowiedział Andrew Darr.

Z danych przedstawionych przez uniwersytet wynika, że system wygenerował ponad 3 GWh energii słonecznej, wykorzystanej w kampusie, a dodatkowe 2 GWh energii elektrycznej trafiło do sieci energetycznej Queensland. Przewiduje się, że dzięki baterii wodnej będzie można zredukować emisję CO2 o ponad 100 000 ton w ciągu 25 lat, co odpowiada emisji 525 średnich australijskich domów w analogicznym okresie.

źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.