Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Badania wskazują, że niektóre rodzaje oświetlenia LED są szkodliwe dla przyrody

Badania wskazują, że niektóre rodzaje oświetlenia LED są szkodliwe dla przyrody

Badacze odkryli, że niektóre rodzaje oświetlenia LED mogą być szkodliwe dla zwierząt. Tego rodzaju oświetlenie jest coraz chętniej stosowane w wielu miejscach z uwagi na mniejsze zużycie energii elektrycznej. W 2011 roku jedynie 9% światowego rynku zdominowane było przez oświetlenie LED, to do 2020 roku odsetek ten, jak przewidują analitycy, osiągnąć ma niecałe 70%.

Naukowcy w opublikowanym w „Journal of Experimental Zoology Part A: Ecological and Integrative Physiology” raporcie opisują, że oświetlenie LED może być szkodliwe dla niektórych zwierząt – szczególnie narażone na problem są żółwie morskie i insekty. Jak wskazują badania, białe światło LED jest najbardziej szkodliwe. Inne kolory, takie jak zielony, bursztynowy i żółty nie mają tak poważnych konsekwencji.

Three sea turtle hatchlings at night

Wraz z postępującą urbanizacją naszej planety kluczowe jest zrozumienie w jaki sposób drastyczne przeobrażanie środowiska naturalnego ma wpływ na przyrodę. „Nasze otoczenie drastycznie i szybko zmienia się i to w sposób, który może poważnie zaszkodzić przyrodzie”, mówi jeden z autorów raportu, Travis Longcore.

Badacze wykorzystali dostępne dane ekologiczne do zbadania w jaki sposób różne rodzaje oświetlenia mają wpływ na zachowanie insektów, żółwi morskich, łososi oraz ptaków morskich.

Na różne gatunki oświetlenie LED działa w różny sposób. Na przykład żółwie morskie mylą białe światło LED z światłem księżyca, przez co zamiast iść po wykluciu do morza, brną w głąb lądu. Z kolei migrujące łososie przyciągane są do światła, co czyni je bardziej podatnymi na ataki drapieżników.

Aby lepiej poinformować szerszą opinię publiczną, dokumenty dotyczące wpływu 24 rodzajów oświetlenia LED na dzikie zwierzęta opublikowano w Internecie. „Jeśli nie będziemy doradzać i informować osób decyzyjnych to wybiorą oni najtańsze rodzaje oświetlenia, nie interesując się innymi czynnikami”, mówi Longcore. „Stworzyliśmy metody, które pozwalają na ocenę prawdopodobnych konsekwencji wprowadzania nowych źródeł światła, które mają dotrzymać kroku rozwojowi technologii i pozwolić zadbać o środowisko naturalne”.

Źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.