Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Bakteria, która może rozkładać plastik

Bakteria, która może rozkładać plastik

Na łamach czasopisma „Frontiers in Microbiology” poinformowano o odkryciu bakterii, która jest w stanie rozkładać poliuretan, czyli związek chemiczny powszechnie stosowany w przemyśle. Związek ten dotąd był bardzo trudny do odzyskania, a jego rozkład uwalnia toksyny stanowiące zagrożenie dla większości organizmów żywych.

Poliuretan to związek chemiczny, z którego użyciem produkuje się plastik wykorzystywany m.in. w gąbkach kuchennych, pieluchach czy obuwiu sportowym. Materiał ten jest jednak wyjątkowo trudny w odzysku, a jego samoczynny rozpad bardzo szkodliwy dla środowiska i organizmów żywych.

Przełomowe może okazać się jednak odkrycie bakterii, którą odnaleziono na jednym ze składowisk odpadów. Pochodzi ona ze szczepu Pseudomonas, który znany jest z umiejętności przystosowania do trudnych warunków, takich jak kwaśne środowisko czy wysoka temperatura. Według badań opublikowanych na łamach czasopisma Frontiers in Microbiology, odkryte organizmy nie tylko rozszczepiają poliuretany, ale również wykorzystują je jako źródło energii w dalszych procesach życiowych.

Odkryliśmy, że organizmy ze szczepu Pseudomonas wykorzystują komponenty zawarte w tym związku chemicznym jako źródło węgla i azotupowiedział Hermann Heipieper z Helmholtz Center for Environmental Research-UFZ w Lipsku, jeden z członków zespołu badawczego.

Jak zaznacza, to odkrycie nie powinno być jednak pretekstem do rezygnacji z dotychczasowych działań na rzecz zmniejszenia ilości plastiku w środowisku. Przed badaczami ciągle wiele wyzwań – Heipieper podkreśla, że może minąć nawet 10 lat, zanim bakterie ze szczepu Pseudomonas zostaną wykorzystane na przemysłową skalę. – Przed nami wiele wyzwań. Rozkład niektórych poliuretanów może uwalniać toksyczne dodatki, z którymi należy postępować ostrożnie – mówi. 

Źródło: noizz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.