Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Balcerowicz wyśmiany na Campus Polska Przyszłości. Czy profesor podważa naukę i wyznaje denializm klimatyczny?

Balcerowicz wyśmiany na Campus Polska Przyszłości. Czy profesor podważa naukę i wyznaje denializm klimatyczny?

Czy w wizji świata architekta polskiej transformacji ustrojowej nie ma miejsca na kryzys klimatyczny? Leszek Balcerowicz został wyśmiany na Campus Polska Przyszłości, imprezie zorganizowanej przez Rafała Trzaskowskiego i Koalicję Obywatelską. Młodzi ludzie zareagowali śmiechem po odpowiedzi Balcerowicza na pytanie aktywisty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Balcerowicz wyśmiany na Campus Polska Przyszłości

Na Campus Polska Przyszłości, imprezie zorganizowanej przez Rafała Trzaskowskiego i Koalicję Obywatelską, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK) spytał profesora Balcerowicza o raport Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) negujący potrzebę zredukowania emisji. 

Leszek Balcerowicz, jako prezes Fundacji FOR, odpowiedział:

 A co miałem zrobić? Wsadzić do więzienia? A po drugie, jest faktem, że są różnice zdań, choć przeważa pogląd, że…

Młodych ludzi nie usatysfakcjonowała odpowiedź profesora. Sala wybuchła śmiechem, następnie rozległy się oklaski. Pytanie zostało bez odpowiedzi…

Z takimi politykami to „Campus Polska bez Przyszłości”skomentowali aktywiści z MSK.

Czy Balcerowicz podważa naukę? „Trochę pokory, mniej klaskania”

Profesor Balcerowicz zapytany na tej samej imprezie o denializm klimatyczny, porównany do negowania holocaustu, odpowiedział: 

Na przejawy emocji trudno reagować rozumowo, więc akustycznie to przyjąłem do wiadomości. I tyle […] Jak się coś nie podoba, to potępiamy twórców? […] Wtedy mamy cały ciąg potępień, być może słusznych, a może niesłusznych, bo nie ma żadnej gwarancji 100% wiedzy za wyjątkiem matematyki. W związku z tym trochę pokory, a mniej klaskania.

Denializm klimatyczny Balcerowicza?

Następnie Balcerowicz kontynuuje:

Mamy także ludzi, którzy uważają, którzy mają tytuły naukowe, pracują, którzy mają odmienne zdanie, niekoniecznie co do głównej tezy, a mianowicie o wpływie człowieka (red. na globalne ocieplenie), ale natężenia tej tezy, albo jakie są najlepsze środki zaradcze itd. I to trzeba uszanować, chyba że wchodzimy w czasy totalnej kontroli.

Młodzi ludzie jednak kierowali do Profesora kolejne pytania nt. zmian klimatu. Jedno z nich dotyczyło niedawnego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). 

Zabierając głos (3:50 min. filmu), jeden z uczestników zacytował ostatnie wnioski naukowców z IPCC:

„Jest bezdyskusyjne, że wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery, oceanów i lądów”. 

„Ten sam raport twierdzi, że to głównie człowiek odpowiada za ocieplenie klimatu […] W tym kontekście stanowisko FORu, jak i Pana, jest po prostu błędne” – zakończył swoją wypowiedź.

Widząc, że sala reaguje śmiechem, profesor zaczął tłumaczyć swoje opinie:

Nie przeciwstawiam się tezie, że jest być może 100%, może mniejszy, udział działalności człowieka (w ociepleniu klimatu). Jestem przeciwny potępianiu ludzi, którzy też prowadzą badania naukowe i mają na ten temat inne zdania.

Czy Balcerowicz zmienił zatem zdanie? Profesor w wywiadzie dla Newsweeka z 2010 roku wysunął tezy, które obecnie wydają się nie do obrony.

Balcerowicz: „nie uważam globalnego ocieplenia za zagrożenie

W 2010 roku w wywiadzie dla „Newsweeka” Leszek Balcerowicz wypowiadał się w podobnym duchu:

 Nie uważam za zagrożenie globalnego ocieplenia. To polityka klimatyczna jest zagrożeniem dla rozwoju niektórych krajów, w tym Polski.

W 2014 roku FOR, którego Balcerowicz jest prezesem, wydał raport, w którym Fundacja powoływała się na tezę o naturalnych przyczynach globalnego ocieplenia.

Wymogi klimatyczne UE zmuszają zarówno rządy, jak i przedsiębiorstwa do wypełniania zaleceń, które nie mają wystarczającego uzasadnienia w naukach przyrodniczych: część badań dowodzi, że wzrost średniej temperatury Ziemi i poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest wynikiem naturalnych procesów, zachodzących co ok. 25 tys. lat – czytamy w raporcie FOR.

Nie milkną echa wystąpienia Balcerowicza

Komentarz na temat wystąpienia Leszka Balcerowicza opublikowała na Twitterze rzeczniczka prasowa Greenpeace Katarzyna Guzek, która stwierdziła:

Dziadocen płacze, że młody człowiek wytknął niewiedzę. Mam ochotę poklepać go po plecach i powiedzieć “już dobrze, już po wszystkim, już wszyscy wiedzą”. Starsze chłopaki też mogą płakać. Ja rozumiem, że dla nich to całe obnażenie jest bolesne.

Jakie jest Twoje zdanie? Czy uzasadnione jest zdanie Profesora Balcerowicza nt. zasadności różnych opinii tłumaczących przyczyny i skalę wpływu człowieka na globalne ocieplenie? 

Źródła: twitter.com, youtube.com, ziemianarozdrozu.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.