Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Bank Ochrony Środowiska rozpoczyna współpracę z Pomorskim Funduszem rozwoju w zakresie projektu JESSICA

Bank Ochrony Środowiska rozpoczyna współpracę z Pomorskim Funduszem rozwoju w zakresie projektu JESSICA

Jak podaje BOŚ, bank zawarł trójstronną umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnymi oraz Pomorskim Funduszem Rozwoju Sp. z o.o. w sprawie praw i obowiązków wynikających z Umowy Deponowania i Zarządzania Funduszami inicjatywy JESSICA dla województwa pomorskiego. Współpraca w zakresie tej inicjatywy odbywać ma się bezpośrednio pomiędzy Bankiem a Funduszem.

Bank Ochrony Środowiska S.A. już od 2011 roku pełni rolę pośrednika w ramach inicjatywy JESSICA, która pozwala na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych na terenie województwa pomorskiego.

Od początku działania projektu JESSICA BOŚ podpisał trzynaście umów inwestycyjnych na łączną kwotę niemalże 70 milionów złotych. Całkowita wartość wspartych inwestycji wynosi 164 miliony złotych. Projekt JESSICA współrealizowany jest przez BOŚ także na terenie województwa śląskiego i zachodniopomorskiego.

Jakkolwiek sam projekt zamknięty został w 2016 roku, to BOŚ nadal zarządza m.in. rachunkami spłat oraz zajmuje się monitorowaniem prawidłowej realizacji projektów miejskich, a także pilnuje obowiązków sprawozdawczych.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego BOŚ dodatkowo zarządza powtórnym wykorzystaniem zakontraktowanych środków na preferencyjne dofinansowanie nowych projektów rewitalizacyjnych.

W całej Polsce BOŚ zawarł już 50 umów inwestycyjnych w ramach inicjatywy JESSICA. Łączna wartość dofinansowania wyniosła ponad 400 milionów złotych, a całkowita wartość projektów 1,2 miliarda złotych, jak podaje Dyrektor Departamentu Rynków Finansowych i Analiz BOŚ, Mariusz Grab, który odpowiedzialny jest za wykorzystanie środków unijnych przez Bank Ochrony Środowiska.

Projekt JESSICA jest wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Głównym celem inicjatywy był zrównoważony rozwój i rewitalizacja obszarów miejskich.

Realizacja tej inicjatywy doskonale wpisuje się w obecną strategię działań Banku Ochrony Środowiska, który od dawna specjalizuje się w finansowaniu projektów proekologicznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.