Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Baterie elektryczne nie wytrzymują więcej niż 150 tysięcy kilometrów? Obalamy mity

Baterie elektryczne nie wytrzymują więcej niż 150 tysięcy kilometrów? Obalamy mity

Badacze z naukowych ośrodków niemieckich, m. in. ÖAMTC i ADAC, przekonują, że baterie w samochodach elektrycznych należy wymieniać co 150 tysięcy kilometrów. Jednak praktyka kierowców Tesli znacznie różni się od teorii. 

Kilka statystyk o sprawności baterii

Maarten Steinbuch, profesor Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven specjalizujący się w inżynierii samochodowej, na swoim blogu przedstawia dane dotyczące żywotności baterii w pojazdach Tesli. Dane zbierane były przez Merijn Coumans od 2014 roku. Wynika z nich, że przy przebiegu 270 tysięcy kilometrów, akumulatory nadal mają 91% fabrycznej sprawności. Z kolei po przemierzeniu 800 tysięcy kilometrów zachowują 80% zasięgu. 

Warunek długiej żywotności

Użytkownicy elektrycznego Nissana z Australii zauważyli, że pomimo zapewnień producenta baterie zużywały się niepokojąco szybko. Ich pojemność spadała o 50% już po pokonaniu 350 tysięcy kilometrów. Winnym okazał się sam wytwórca, który w modelu nie umieścił aktywnego grzania/chłodzenia akumulatora, co w skrajnych warunkach atmosferycznych negatywnie wpływało na jego wydajność. Znajdujące się w pojazdach Tesli ogniwa ogrzewane/chłodzone cieczą są odporne na eksploatację w ekstremalnych temperaturach. 

Sposób ładowania ma znaczenie

Jak podaje portal Wybór Kierowców, na żywotność baterii ma wpływ także technika ładowania. Oto kilka wskazówek:

  • Podczas postoju poziom energii akumulatora powinien być wyższy niż 20%, lecz nie przekraczać 80%. 
  • Należy unikać głębokiego rozładowania baterii (poniżej 20%).
  • Nie należy regularnie ładować akumulatora do pełna. 
  • Akumulator powinien być ładowany na stacjach o niewielkiej mocy.
  • W przypadku szybkiego ładowania, najkorzystniejsze będą stacje o mocy do 50 kW. 

Źródło: climatenow.eu, wyborkierowcow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.