Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Będzie kolejna nowelizacja Ustawy o OZE

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Będzie kolejna nowelizacja Ustawy o OZE

W przyszłym roku ma pojawić się kolejna nowelizacja ustawy o OZE – według zapowiedzi Piotra Czopka, dyrektora Departamentu ds. odnawialnych źródeł energii. Tym razem zmiany dotyczyły będą między innymi morskiej energetyki wiatrowej, ale również spółdzielni mieszkaniowych.

Zapowiedzi nowych regulacji można było usłyszeć podczas konferencji “Areopag Energetyki Odnawialnej 2019” w Ministerstwie Aktywów Państwowych (departament ma w przyszłości zostać przeniesiony do Ministerstwa Klimatu). Oprócz norm prawnych, które będą dotyczyły farm offshore, nowela obejmie również kwestię prosumentów, klastrów oraz spółdzielni energetycznych. Sama nowelizacja jest konsekwencją dyrektywy unijnej z 2018 roku. Polska jest zobowiązana dostosować się do niej najpóźniej do połowy 2021 roku.

Pojęcie spółdzielni energetycznych ma być rozszerzone na obszary miejskie. Uwzględnia się wprowadzenie nowych rozwiązań na rozliczenie energii produkowanej z prosumenckich instalacji przez spółdzielne mieszkaniowe. W tym przypadku przewidziane są przeniesienia systemu opustów na rachunki mieszkańców.

Departament OZE chce jeszcze w tym roku zająć się kolejną modyfikacją zasad wsparcia dla instalacji w systemie aukcyjnym. – To jest dobry czas, aby dyskutować o tym, co dalej. Widzimy, jak zmieniają się ceny. Widzimy, jak postęp technologiczny zmienia koszty wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i to jest dobry czas, aby dyskutować co po 2021 r., jaki model przyjąć – powiedział Piotr Czopek.

Zgodnie z funkcjonującym obecnie prawem, w przyszłorocznych aukcjach wsparcie otrzymają instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,5 GW, które znajdą się w koszyku mieszanym wiatr-słońce o mocy jednostkowej do 1 MW. Z kolei w aukcjach dla instalacji wiatrowo-fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW, wsparcie otrzymają elektrownie solarne o łącznej mocy już 1 GW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.