Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Belgijskie dziwidło olbrzymie. Kwiat o niezwykłej woni

Belgijskie dziwidło olbrzymie. Kwiat o niezwykłej woni

Istnieją owady i rośliny, które swoje nazwy zawdzięczają na przykład piosenkarzom czy zespołom. Dziwidło olbrzymie to roślina, której nazwa również jest nieprzypadkowa – nietypowy kwiat osiąga bardzo duże rozmiary, a jego zapach można porównać do tego, który wydziela mięso w stanie rozkładu.

Nie od dziś wiadomo, że w naturze nic nie dzieje się przypadkiem, więc jak można się domyślić, także specyficzny zapach Dziwidła olbrzymiego ma logiczne wytłumaczenie.

Woń zgniłego mięsa skutecznie odstrasza ludzi, za to jest bardzo dobrym wabikiem na wszystkie owady, które żywią się padliną. Co ciekawe zapach, który wydziela Dziwidło olbrzymie, jest jeszcze mocniejszy w porze nocnej – to właśnie wtedy na żer ruszają wspomniane wcześniej padlinożerne owady.

Ogród botaniczny w wersji online

Taką niecodzienną rośliną może pochwalić jeden z belgijskich ogrodów botanicznych. Zainteresowanie rośliną jest dosyć spore, podobnie zresztą jak samo dziwidło olbrzymie, którego liście mogą rozrosnąć się nawet na wysokość 7 metrów.

Dzięki temu, że ogród zdecydował się na przeprowadzenie specjalnej transmisji online, chętni mogli przez 72 godziny obserwować, jak przebiega proces kwitnienia Dziwidła olbrzymiego, którego nie mniej dziwna, nazwa łacińska to Amorphophallus titanum. 

Co prawda nie była to okazja niepowtarzalna, bo belgijskie Dziwidło olbrzymie nie jest jedynym na świecie. Jednak już sam moment jego kwitnienia można zaliczyć do rzadkich, a to z tego względu, że roślina ta kwitnie pierwszy raz dopiero po 10 latach od ukorzenienia się bulwy. Następnie zjawisko to można zaobserwować w dość długich odstępach czasu, bo Dziwidło olbrzymie może zakwitać raz na 3, a nawet 6 lat. 

Dziwidło olbrzymie cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Część odwiedzających sprawdza zapewne, czy wydzielany przez roślinę zapach naprawdę jest aż tak nieprzyjemny, jakby mogło się wydawać. Tym razem ten niecodzienny eksperyment skutecznie uniemożliwiła zwiedzającym pandemia koronawirusa.

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.