Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Bezprzewodowa sieć komunikacyjna z ogniw fotowoltaicznych może pomóc w ochronie mórz

Bezprzewodowa sieć komunikacyjna z ogniw fotowoltaicznych może pomóc w ochronie mórz

Okazuje się, że ogniwa słoneczne mogą służyć nie tylko generowaniu czystej energii. Mogą być również wykorzystane do skonstruowania podwodnej sieci bezprzewodowej i transmisji danych. Jaki potencjał ma ten system?

Komunikacja przez światło

Dostarczanie czystej energii to nie jedyne zadanie, do którego przydać się mogą ogniwa słoneczne. Połączone szeregowo mogą stworzyć system do przesyłania informacji pod wodą, przekształcając światło w sygnał elektryczny. 

Naukowcy dowiedli, że sieć stworzona z ogniw fotowoltaicznych jest znacznie bardziej skuteczna niż tradycyjne metody transferu danych. W dodatku to opłacalna i energooszczędna opcja. Technologia może służyć jednocześnie komunikacji i produkcji zrównoważonej energii.

W czym może pomóc sieć z ogniw solarnych?

Skuteczna ochrona środowiska wymaga podwodnych sieci 

Sieci przesyłu danych pod wodą są niezbędne w prowadzeniu badań na rzecz ochrony morskiego środowiska, chociażby ochrony raf koralowych. System ma umożliwić komunikację nurkom, łodziom podwodnym, a także kontrolowanie wyników pracy autonomicznych pojazdów i innych technologii mierzących stan oceanicznego życia. 

Istnieje krytyczna potrzeba skutecznej komunikacji pod powierzchnią wody, aby sprostać potrzebom wymiany danych w celu światowej ochrony oceanów powiedział Jing Xu, przewodniczący zespołu badawczego z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach.

Testy potwierdziły skuteczność sieci z ogniw solarnych

W porównaniu do tradycyjnych metod, które wykorzystują np. fale radiowe, konstrukcja bezprzewodowej sieci z ogniw fotowoltaicznych umożliwia znacznie szybszy transfer danych. Testy przeprowadzone przez Uniwersytet Zhejiang wykazał, że system stabilny, wydajny i niezwykle energooszczędny. 

Sieć może służyć do przesyłu informacji również ponad powierzchnią wody, wykorzystując nawet sztuczne światło z diod LED. 

Źródło: Science Daily 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.