Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Białystok zasiedla pszczoły w okolicach miasta. Pierwszy taki projekt w Polsce

Białystok zasiedla pszczoły w okolicach miasta. Pierwszy taki projekt w Polsce

Białystok postanowił czynnie wesprzeć projekt ochrony owadów zapylających w mieście. W Lesie Zwierzynieckim zawieszona została kłoda bartna. Pierwszy raz władze miejskie podejmują się działań, które dotychczas realizowali jedynie leśnicy.

Trudna sytuacja pszczół

Mimo że owady zapylające są kluczowe dla zachowania równowagi całego ekosystemu, ich ochrona oraz zapewnienie odpowiednich warunków wciąż są lekceważone.

Z najtrudniejszą sytuacją pszczoły muszą zmierzyć się w miastach, gdzie brakuje miejsca dla ich siedzib, stykają się z silnym zanieczyszczeniem powietrza i innymi zagrożeniami cywilizacyjnymi.

W związku z tym władze miejskie Białegostoku postanowiły polepszyć warunki bytowe owadów. W Lesie Zwierzynieckim na drzewie zawisła kłoda bartna, zasiedlono również barć w starej sośnie. Planowane są kolejne siedziby.

Jak wygląda kłoda bartna?

Jest to specyficzny rodzaj ula, który przypomina dziuplę. Zabezpiecza się ją z zewnątrz przed dzikimi zwierzętami i wiesza na drzewie. Kłody bartne wykonane są z drewna. Jego wydrążone kawałki o długości 1,5- 2 m stanowią doskonałe schronienie dla dzikich pszczół.

Barć i kłody białostockie będą zasiedlone przez specjalne sprowadzone roje, którymi będzie opiekował się pszczelarz Mikołaj Mak. Zostały one zaopatrzone w zapasy tak, aby mogły bezpiecznie przeżyć zimę. Wybrano gatunek odporny na choroby, nieagresywny i wytrzymały.

Spodziewamy się, że będzie to miejsce odwiedzane przez mieszkańców, a studenci uniwersytetu będą tu przychodzić w ramach zajęć – powiedział Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Białymstoku.

Już w październiku 2019 roku władze miasta stworzyły pasiekę miejską, wytwarzającą miód iwowy, a  tym roku w maju zebrano go po raz pierwszy. Planowane są dalsze inicjatywy wspierania pszczół, których los nie jest obojętny podlaskiej metropolii.

W ramach tej wyjątkowej inicjatywy proekologicznej odbędą się również szkolenia bartników, ścieżki edukacyjne oraz badania naukowe.

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.