Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Biogazowe autobusy?! Kolejny krok do czystego miasta

Biogazowe autobusy

Biogazowe autobusy?! Kolejny krok do czystego miasta

Sprawna komunikacja w mieście to skarb. Im więcej otwartych linii i kursów tym mieszkańcy dużych miast są bardziej zadowoleni. Jednak ta wygoda  wiąże się również ze związaną z tym  sporą emisją spalin do atmosfery. Co w  efekcie może się przyczynić do powstania dość nieprzyjemnego i powszechnie groźnego smogu.  Rozwiązaniem są między innymi biogazowe autobusy!

W jednym z artykułów wyjaśnione zostało co to biogaz. Istnieją różne rodzaje biogazu. Ten prosto ze  składowiska czy też z komór fermentacyjnych może być użyty do podgrzewania bądź ogrzewania. Natomiast biogaz przeznaczony jako paliwo do silników musi być wcześniej uszlachetniony. By uszlachetnić biogaz należy go oczyścić z niepotrzebnych  składników. Należy doprowadzić do sytuacji, w której będzie on zawierał 96-98% metanu. Drogą  do tego są procesy chemiczne takie jak absorpcja czy adsorpcja. Tak oczyszczony biogaz, który  staje się biometanem, można sprężyć i zasilać silniki pojazdów.

We Francji, w mieście Lille już w 1994 roku pojawiły się pierwsze bioautobusy zasilane biometanem, w liczbie  4 sztuk. Społeczeństwo w  tamtych  czasach uległo ekologicznej modzie i wymieniło połowę autobusów na  te  zasilane gazem ziemnym. Co więcej powstały dwa  zakłady recyklingu.

Brytyjczycy, również zainwestowali w bioautobusy. Tamtejsze autobusy kursują dzięki biogazowi pochodzącemu z odpadów i ścieków miejskich.  Podobnie postąpiła Szwecja. Według danych, dwa lata temu prawie 60% wyprodukowanego biometanu wykorzystane było dla 50 tysięcy pojazdów. 2,3 tysiąca to autobusy, które stanowiły 17% autobusów w całym kraju.

Norwedzy pokusili się na hybrydową wersje autobusu elektryczno-biogazową.  Biogazowymi autobusami mogą się pochwalić również Niemcy, Dania czy Szwajcaria.

Nasz kraj w obliczu tego jak kiepską jakość powietrza mamy w aglomeracjach oraz biorąc pod uwagę szybkość zmieniającego się klimatu, powinien być zainteresowany biogazową inwestycją. Polska posiada odpowiednią wiedzę oraz ma  dojście do kupna takich autobusów. Polski Solaris produkuje i sprzedaje za granicę mnóstwo autobusów. Możliwe, że nie długo  Polska dojrzeje do tego i pomyśli o inwestycji w czyste powietrze za pośrednictwem bioautobusów.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł na green-projects.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.