Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Biomasa drzewna receptą na redukcję emisji CO2?

biomasa jako OZE

Biomasa drzewna receptą na redukcję emisji CO2?

Jak pisaliśmy niedawno, Polska wyczerpała już swój budżet węglowy. Emisja gazów cieplarnianych w naszym kraju staje się coraz poważniejszym problemem. Czy rozwiązaniem może być zwiększenie produkcji pelletu i inwestycja w biomasę drzewną?

Odezwa do Unii Europejskiej

Największe firmy produkujące biodegradowalne źródła energii wystosowały list do liderów Unii Europejskiej i państw członkowskich UE. Głównym postulatem jest zwiększenie dofinansowania do zielonych inwestycji. Wszystko po to, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jednym z inicjatorów akcji była firma Enviva, największy producent biomasy drzewnej w Europie. 

Enviva w pełni popiera wysiłki na rzecz zwiększenia celów redukcji emisji do 2030 r. I głęboko wierzy, że biomasa drzewna pozyskiwana w sposób zrównoważony jest kluczową drogą do osiągnięcia tego celu – powiedział John Keppler, prezes i dyrektor generalny firmy.

Kliknij i przeczytaj pełną treść listu.

Coraz większe znaczenie biomasy

Potencjał tkwiący w biomasie zaczyna doceniać coraz więcej państw. Dobrym przykładem jest Holandia. Rząd w Amsterdamie uchwalił ambitną strategię, zgodnie z którą Niderlandy planują ograniczyć emisję CO2 do 2050 roku aż o 95%. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło więc, że biomasa będzie wykorzystywana nie tylko w przemyśle energetycznym. Ma być jako głównym źródłem energii w produkcji chemikaliów i materiałów, a także artykułów budowlanych, np. betonu.

Dlaczego biomasa jest optymalnym rozwiązaniem?

Nie tylko Holandia, ale również inne kraje Unii Europejskiej zauważają ogromny potencjał w biomasie. Tymczasem to właśnie w Polsce zgodnie z  danymi opublikowanymi przez Polski Instytut Badawczy panują najbardziej korzystne warunki do produkcji zarówno biomasy leśnej jak i pochodzenia rolniczego. Czy wykorzystujemy je w wystarczający sposób? Z danych wynika, że nie do końca. Według URE całkowite roczne  zapotrzebowanie na ciepło w Polsce to około 973 PJ. Z tej puli 431,7 PJ ciepła zostało wytworzone z biomasy. Tymczasem potencjał pozwala na całkowite pokrycie tylko i wyłącznie z energii biodegradowalnej. Mamy więc jeszcze nad czym pracować.

Problemy biomasy w Polsce 

Aby w Polsce chętniej korzystano z biomasy należy rozwiązać kilka najbardziej palących problemów. Przede wszystkim przedsiębiorcy wskazują na wciąż zbyt niskie dofinansowanie od państwa. Dodatkowym utrudnieniem są protesty mieszkańców, które dotyczą źle składowanych źródeł biomasy. Taki właśnie problem wystąpił w Chorzowie. Elektrociepłownia, która korzystała z wysłodków i łusek słonecznika nie dopilnowała odpowiedniego  ich składowania. Doprowadziło to do rozmnażania się szkodników i emisji odoru, który utrudnił życie pobliskim gospodarstwom. 

Żródło: Magazyn Biomasa, nowoczesnecieplownictwo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.