Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Biomass Energy Project opracuje ekologiczne tworzywo drzewne

ekologiczne drzewo

Biomass Energy Project opracuje ekologiczne tworzywo drzewne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 4,8 mln złotych dotacji firmie Biomass Energy Project S.A. na opracowanie ekologicznego tworzywa drzewnego nowej generacji. Celem przedsięwzięcia jest zbudowanie linii technologicznej do produkcji materiału, który umożliwi wytwarzanie elementów konstrukcyjnych o wysokich parametrach wytrzymałościowych, m.in. belek nośnych. Budżet projektu to 8 mln zł. 

Projekt na skalę światową

Efektem realizowanego przedsięwzięcia ma być opracowanie technologii produkcji innowacyjnego tworzywa drzewnego. Podstawę projektu badawczego stanowi patent na urządzenie do wzdłużnego rozdrabniania drzew, należący do firmy BLACK PEARL S.A. 

-Nasz kolejny proces badawczy spotkał się z pozytywnym odbiorem i uzyskał dofinansowanie. Dzięki temu możemy kontynuować prace, które przełożą się na opracowanie, a następnie produkcję na dużą skalę nowego, w pełni ekologicznego tworzywa drzewnego. Mam nadzieję, że ten polski wynalazek spowoduje rewolucję w budownictwie na całym świecie – komentuje Jerzy Drożniewski, Prezes Zarządu Biomass Energy Project S.A. 

Nowoczesne, czyli ekologiczne

Uzyskane tworzywo sztuczne umożliwi wytwarzanie elementów konstrukcyjnych o parametrach przewyższających inne istniejące na rynku materiały. Surowce używane w procesie produkcji będą w pełni pochodzić z recyklingu i odpadów drewnianych. Zrewolucjonizuje to dotychczasowe budownictwo, czyniąc je bardziej nowoczesnym, lekkim i ekologicznym. 

Wygrana w konkursie

Projekt jest kontynuacją prac badawczych Biomass Energy Project dotyczących innowacyjnego przerobu biomasy i odpadów drzewnych oraz współpracy z BLACK PEARL S.A. oraz Zakładami Przerobu Drewna POLDAN. Dofinansowanie to nagroda w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o nazwie “Szybka Ścieżka”. Projekt został nazwany “Technologia wykorzystania drewna potrzebieżowego oraz opołów drzewnych do produkcji materiału drewnopochodnego o wysokich parametrach techniczno-mechanicznych”. 

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.