Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Blockchain coraz powszechniejszy w handlu energią słoneczną

Blockchain coraz powszechniejszy w handlu energią słoneczną

Japonia uruchamia pilotażowy program wdrożenia technologii blockchain w sprzedaży energii słonecznej na rynku cyfrowym. Oprogramowanie umożliwia producentom energii słonecznej śledzenie cen rynkowych i sprzedawanie niewykorzystanej produkcji energii po konkurencyjnych cenach. Ci użytkownicy rynku energetycznego, którzy nie wytwarzają własnej energii odnawialnej, będą mogli ją kupić po stawkach rynkowych.

Pilotaż poprzedziła próba przeprowadzona w laboratorium badawczym w Osace w ramach partnerstwa między Kansai Electric Power Company (KEPCO), drugim co do wielkości przedsiębiorstwem użyteczności publicznej w Japonii, a australijską firmą Power Ledger. Projekt jest jednym z wielu innych prowadzonych w Azji, a gospodarstwa domowe i firmy mogą kupować i sprzedawać energię odnawialną po bardziej przystępnych cenach na rynku cyfrowym.

Blockchain i sprzedaż energii słonecznej

W Japonii projekt ten był prowadzony przez pięć miesięcy przy użyciu danych z ośmiu liczników energii elektrycznej. Gdyby rozwiązanie zostało rozszerzone na większą skalę, doprowadziłoby to do rocznych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną sięgających 18,5 mld dolarów. – Próba przeprowadzona przez Power Ledger z KEPCO wykazała, w jaki sposób można zapewnić społecznościom tańsze systemy energetyczne, aby zrównoważyć istniejące koszty energii i pozwolić klientom wytwarzającym energię na monetyzację inwestycji w energię odnawialną poprzez sprzedaż nadwyżki energii za pośrednictwem platformy P2P Power Ledger – komentuje dr Jemma Green, współzałożycielka Power Ledger.

Model oparty na technologii blockchain mógłby posłużyć jako alternatywa dla obecnego podejścia stosowanego przez Japonię i inne kraje w zakresie odnawialnych źródeł energii. W tej chwili japońskie zakłady użyteczności publicznej muszą kupować odnawialne źródła energii po stałej cenie zwanej „taryfą gwarantowaną” i na czas określony przez rząd.

Okazuje się jednak, że opłaty rosły z czasem wraz ze wzrostem popytu, w wyniku czego konsumenci płacą wyższe ceny za energię odnawialną. Według raportu Nikkei Asian Review w 2019 r. japońskie zakłady energetyczne zapłaciły 33,2 mld dolarów za korzystanie z OZE. Taryfa gwarantowana została ustanowiona w 2012 r., aby zachęcić do długoterminowych inwestycji w energię odnawialną. Jednak w miarę dojrzewania rynku rząd stopniowo wycofa stałą cenę na rzecz konkurencyjnego systemu przetargowego. Platforma blockchaina Power Ledger zapewni natomiast użytkownikom dostęp do niższych cen energii, zachęcając więcej osób do instalowania paneli słonecznych i innych rodzajów generatorów energii odnawialnej.

Korea Południowa wprowadzi punkty energetyczne oparte na blockchain

Tymczasem w Korei Południowej rząd planuje wdrożyć pilotaż podobnego projektu z trzema głównymi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej: Korea Electric Power Company, Nambu Electric Power i Korea Southern Power. Decyzja o tym zapadła po przeprowadzeniu w 2017 r. w Seulu testów, w ramach których mieszkańcy mogli sprzedawać energię elektryczną sąsiadom w zamian za „punkty energetyczne”, możliwe do wymiany na gotówkę lub pozwalające zapłacić rachunki za prąd lub naładować samochody elektryczne.

Jednym z liderów tego typu wdrożeń w Azji Południowo-Wschodniej jest natomiast Tajlandia. W ubiegłym roku rozpoczęła proces wymiany produkowanej energii między centrum handlowym, szkołą, mieszkaniami i szpitalem w Bangkoku. Wykorzystano do tego platformę blockchain Power Ledger, która umożliwiła uczestnikom rynku kupowanie i sprzedawanie energii słonecznej oraz śledzenie płatności i faktur.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.