Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Boje, które odsalają wodę i produkują energię słoneczną

Boje które odsalają wodę i produkują energię słoneczną

Boje, które odsalają wodę i produkują energię słoneczną

Kanadyjska firma pokazała unikalną technologię w stylu „wszystko w jednym” – to boje, które jednocześnie odsalają wodę i produkują energię słoneczną. Urządzenia zawierają to co potrzebne, aby odzyskiwać wodę pitną z wody morskiej. 

Boje, które odsalają wodę i produkują energię słoneczną

Mechanizm pompuje wodę na morzu przez filtry i membrany w celu uzyskania wody pitnej. Źródłami zasilania są moc słońca i fal, czyli energia pływów morskich. Boje, które odsalają wodę i produkują energię słoneczną, są samowystarczalne i wymagają jedynie minimalnej konserwacji (raz na kwartał).

Urządzenie w celu odsalania wykorzystuje zjawisko odwróconej osmozy, czyli zwiększenia różnicy stężeń dwóch roztworów. W tym przypadku jest to słona woda morska i słodka, odsolona woda pitna. 

W porównaniu z konwencjonalnym systemem odsalania opartym na drogim oleju napędowym, boje pozwalają zaoszczędzić nawet 70% całkowitych kosztów pozyskania wody pitnej – twierdzą twórcy rozwiązania z kanadyjskiej firmy Oneka.

Opłacalne i ekologiczne rozwiązanie

Jedna boja pozwala przefiltrować około 10 m3 wody na dobę. Twórcy zachęcają do zakupu większej ilości urządzeń i tworzenia z nich sieci. Flota tego typu mogłaby zastąpić konieczność budowy większych instalacji odsalających.

Flota boi Oneka, źródło: onekawater.com/solutions

Każda boja może odsalać wodę nawet 15 lat. Umieszczane są w odległości kilkuset metrów od brzegu i wymagają jedynie podłączenia do sieci dystrybucji wody. W porównaniu do systemów odsalających, które wymagają oleju napędowego, każda zainstalowana boja pozwala na uniknięcie emisji ok. 34 tys. kg CO2 rocznie, co odpowiada liczbie dwutlenku węgla produkowanego przez 5 do 10 samochodów.

Zobacz więcej pomysłów na odsalanie wody morskiej:

źródło i zdj. główne – onekawater.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.