Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Brytyjska strategia zeroemisyjności. Boris Johnson nie neguje już zmian klimatu

Brytyjska strategia zeroemisyjności. Boris Johnson nie neguje już zmian klimatu

Boris Johnson przedstawił nowe plany i ambicje dotyczące zielonej rewolucji, której końcowym celem jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla na świecie. 

Koniec węgla według brytyjskiego rządu

W nowej strategii zawarto informację o skutkach podwyżek na rynku gazu. Obecne skoki cen podkreślają pilną potrzebę odejścia od paliw kopalnych na rzecz energetyki odnawialnej i wykorzystania wodoru.

Boris Jonhnson przygotował nową, zaktualizowaną strategię dążenia do bezemisyjności. W tym procesie kluczową rolę odegra odejście wszystkich krajów od spalania węgla. Premier Boris Johnson, który kiedyś wyrażał sceptyczne podejście do zmian klimatu, przedstawił właśnie 368-stronicową strategię zerowej emisji netto. Treść dokumentu ma świecić przykładem innym gospodarkom świata.

Nasza strategia daje przykład innym krajom, aby działać bardziej ekologicznie, zwłaszcza gdy wprowadzimy opłatę, aby osiągnąć globalną zerową emisję nettopowiedział Johnson.

Pod koniec listopada Wielka Brytania będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, COP26. Odbywające się w Glasgow wydarzenie jest jednym z priorytetowych spotkań międzynarodowych, które skupiają się na postępujących zmianach klimatu.

Wielka Brytania prowadzi w wyścigu do osiągnięcia zerowej emisji.

Premier podkreśla rolę zielonych technologii w procesie dekarbonizacji. Mówił o tym, że zarówno Chiny, jak i Rosja podążają za Wielką Brytanią, naśladując kroki, jakie podejmuje kraj.

Nowe ambicje w dążeniu do zerowej emisji

Nowa strategia klimatyczna Wielkiej Brytanii zakłada zmiany dotychczasowych form podróżowania, ogrzewania domów i zużycia energii elektrycznej. Obietnice, które złożył premier dotyczą rozwijania zielonej gospodarki w kraju, zastosowania najnowszych technologii oraz zapewnienia dodatkowych miejsc pracy. Premier przewidział dodatkowe 440 tys. posad i przeznaczenie 124 mld dolarów na prywatne ekoinwestycje do 2030 roku.

Wielka Brytania stawia na rozwiązanie takie jak pompy ciepła, pojazdy elektryczne, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz rozwijanie technologii wodorowych.

Rząd brytyjski zakłada, że cały kraj ​​do 2035 roku będzie w całości zasilany czystą energią elektryczną. Celem jest osiągnięcie 40 gigawatów (GW) mocy z morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, a także 1 GW z pływającej morskiej energii wiatrowej.

Na koniec 2020 roku odnawialne źródła energii stanowiły w Anglii około 40% miksu energetycznego. 24% tej wartości stanowi energia wiatrowa.

Rząd planuje też dostarczyć 5 GW mocy z technologii wodorowych, a równolegle zmniejszyć o połowę emisje pochodzące z ropy i gazu do 2030 roku. W planach obecnego rządu jest również budowa nowej elektrowni jądrowej.

źródło: reuters.com, businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.