Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Burze i powodzie w Europie. Co dalej?

Burze i powodzie w Europie. Co dalej?

Prawie dwa tygodnie po powodzi w belgijskim mieście Verviers wciąż pozostało setki domów, które nie nadają się do zamieszkania. Niektóre z nich mają dostęp do bieżącej wody, ale większość jest bez prądu i gazu. Czy burze i ulewne deszcze nadal będą się pojawiać?

Straty

Wśród wielu krajach świata, dotkliwie ucierpiały te, znajdujące się na naszym kontynencie. Belgia i Niemcy ucierpiały z powodu lipcowych powodzi najbardziej. W Niemczech zginęło ok. 160 osób, a w Belgii blisko 50. Angela Merkel, kanclerz RFN, obiecała, że ​​„rząd federalny i poszczególne regiony będą działać wspólnie na rzecz stopniowego przywracania porządku na zniszczonych terenach”.

Minister finansów Olaf Scholz, powiedział, że na cele odbudowy po klęskach rząd przeznaczy w pierwszej kolejności 300 mln euro. Niemcy chcą ratować kraj przed zmianami klimatycznymi. A co z resztą Europy?

Burze i powodzie z powodu zmian klimatu

Naukowcy mówią jednogłośnie: burze i deszcze pojawiają się coraz częściej z powodu zmian klimatu. Badacze z Newcastle University twierdzą, że 14-krotnie zwiększy się częstotliwość ich występowania. Analizując precyzyjny model klimatyczny angielskiego centrum UK Met Office Hadley Centre naukowcy nie mieli wątpliwości co do swoich wniosków. To centrum nauki jest jednym z czołowych brytyjskich ośrodków badań nad zmianami klimatycznymi.

Dlaczego burze są tak intensywne w jednym miejscu i powodują znaczne zniszczenia na konkretnym obszarze? Naukowcy wyjaśniają:

Zmiany klimatu powodują, że burze przemieszczają się wolniej. Powoduje to dużo większe opady w jednym miejscu. Dzisiaj takie stacjonarne burze zdarzają się w Europie oraz niekiedy w basenie Morza Śródziemnego. 

Na angielskiej stronie metoffice.gov.uk można znaleźć aktualizowane ostrzeżenia o powodziach w całej Europie

Czy za późno na zmianę (klimatu)?

Polacy chętnie śledzą radary burzowe. Ale, czy to wystarczy? Jak mówią naukowcy z Newcastle University po pierwsze trzeba było zapobiec nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, które teraz powodują takie anomalia pogodowe. Globalne ocieplenie postępuje szybciej niż się spodziewaliśmy. A to z kolei spowoduje coraz częściej pojawiające się burze, ulewne deszcze oraz powodzie w Europie. Te przewidywania powinny skłonić poszczególne kraje do ulepszenia systemów ostrzegawczych oraz systemów, chroniących przed nieuchronnymi zmianami klimatycznymi.  

Nasze odkrycie, że powolne intensywne ulewne deszcze mogą być 14 razy częstsze do końca stulecia w scenariuszu wysokiej emisji RCP8.5, pokazuje poważne skutki, których możemy się spodziewać w całej Europie, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych mówi profesor Lizzie Kendon z Met Office i profesor na Bristol University.

źródło: pap.pl, euronews.com, metoffice.gov.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.