Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Casas Melhoradas – zrównoważone budownictwo mieszkalne dla Mozambiku

Casas Melhoradas – zrównoważone budownictwo mieszkalne dla Mozambiku

Mozambik jest jednym z najuboższych krajów na świecie. Jego stolica ma ogromne problemy urbanizacyjne i infrastrukturalne. Aby wspomóc rozwiązanie tego problemu, Johan Mottelson i Jørgen Eskemose z Instytutu Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego z KADK, niezależna organizacja Estamos z Mozambiku oraz duńscy Architekci Bez Granic opracowali projekt Casas Melhoradas – niedrogich, ekologicznych domów dla Mozambiku.

Zaprojektowano je z myślą o dużej gęstości zabudowy i zrównoważonym budownictwie. Architekci uwzględnili lokalne wymagania – kontekst kulturowy jest niezwykle ważny.

street view

Pierwszy prototypowy dom ukończono w 2018 roku. Jest to element szeregowca, zbudowany na działce, która typowo pomieściłaby tylko jeden dom jednorodzinny. W zbudowanym budynku zamieszkać może sześć osób. W ten sposób architekci chcą walczyć z problemem braku infrastruktury w Mozambiku.

aerial view

Podstawowym budulcem domu jest beton i wytwarzane lokalnie cegły z prasowanej ziemi. Dom zbudowano we współpracy z lokalnymi wykonawcami. To oni pomogli w przetestowaniu wszystkich eksperymentalnych rozwiązań technologicznych i produkcyjnych, włącznie z próbami prefabrykacji elementów budynków.

bedroom table and chairs stairway with sink

„Casas Melhoradas to stosowany projekt badawczy. Dedykowany jest do opracowania domów dla najuboższych mieszkańców Maputo”, mówią przedstawiciele konsorcjum. „W projekcie skupialiśmy się na trzech elementach: 1) opracowaniu alternatywnej metody konstrukcji domu, by poprawić jego jakość i zredukować koszt, 2) opracowaniu topologii domu, który w lepszy sposób wykorzystuje przestrzeń, aby wspomagać bardziej zrównoważony rozwój urbanistyczny, 3) wspieraniu partnerstwa prywatno-publicznego podczas budowy domów, by ułatwić skalowanie tego projektu”.

enclosed dining room sunny open terrace

Domy mogą być wynajęte od lokalnej organizacji non-profit, która zajmuje się reinwestowaniem przychodów z ich wynajmu w budowę nowych domów.

W domach znajdują się zewnętrzne kuchnie, które są koniecznością z uwagi na wykorzystanie węgla do gotowania. Aby zredukować poziom emisji, kuchnie te mogą być wyposażone w palniki gazowe. W domu znajduje się współdzielona łazienka oraz pralnia. Na dachu pojawią się zielone ogrody, mające poprawiać lokalny mikroklimat.

Obecnie konsorcjum poszukuje darczyńców i inwestorów, którzy umożliwią dalszy rozwój projektu.

Źródło: Casas Melhoradas

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.