Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ceny fotowoltaiki w dół. Wpływ na to ma cena jednego z surowców

Ceny fotowoltaiki w dół. Wpływ na to ma cena jednego z surowców

Od czterech tygodni ceny fotowoltaiki w Chinach nieprzerwanie spadają. Co jest powodem tej sytuacji? Niska cena jednego z surowców, potrzebnego m.in do produkcji paneli PV.

Spadek cen fotowoltaiki w Chinach

Według analiz przeprowadzonych przez przez amerykańską firmę OPIS od początku 2023 roku średnia cena paneli fotowoltaicznych w Chinach spadła o 25%. Ta tendencja utrzymuje się również w bieżącym miesiącu. W Państwie Środka średnia cena fotowoltaiki w dniach 16–23 czerwca spadała nieprzerwanie o 11,7%.

23 czerwca analitycy OPIS odnotowali nawet rekord. Tego dnia średnia cena fotowoltaiki w Chinach wynosiła jedynie 0,173 dolara/W. 

Ceny fotowoltaiki w dół. Wpływ na to ma cena jednego z surowców. Źródło: opisnet.com

Co jest tego powodem? Niższe ceny krzemu, który jest potrzebny do produkcji paneli PV. W Chinach w ostatnim czasie surowiec ten kosztował około 8,8 dolara/W, czyli niemal tyle, ile jego produkcja.

Rozwój OZE w Chinach

W ostatnich latach Chiny wyraźnie postawiły na produkcję i rozwój fotowoltaiki. W 2022 roku Państwo Środka przyłączyło do sieci 87,41 GW nowej mocy w fotowoltaice. Rok wcześniej dodana moc wyniosła 53 GW, co oznacza, że przyrost przekroczył wzrost o 60% w porównaniu 2021-2022. Łączna zainstalowana moc energii słonecznej w Państwie Środka wynosi 392,61 GW. 

W tym kraju od początku 2023 roku  powstały elektrownie PV o mocy aż 61,2 GW. W związku z tym prawdopodobne jest że i ten rok będzie rekordowy. Dla porównania w całym 2022 roku w Europie zainstalowano elektrownie słoneczne o łącznej mocy 46,1 GW.

Ceny fotowoltaiki w Polsce

Czy spadki cen fotowoltaiki w Chinach już wpłynęły na polski rynek PV? Zapytaliśmy o to przedstawicieli firmy Sunday Polska.

– Już po raz drugi w tym roku widzimy dużą dynamikę zmian cen paneli u producentów. Z jednej strony wynika to na pewno z faktu, że spadają ceny surowca, a z drugiej spadki te dotyczą głównie ogniw PERC. Oczywiście musimy też pamiętać, że stawki frachtów morskich są od pewnego czasu na stałym, dość niskim poziomie, w porównaniu choćby z czasem pandemii, co również ma wpływ na finalną cenę modułu PV. Obniżka cen ogniw P wprowadziła dość dużo zamieszania na rynku panelikomentuje Tomasz Marzęda, wiceprezes zarządu Sunday Polska.

– Zawsze analizowaliśmy różnice cenową pomiędzy ogniwami PERC, a TopCon i zwykle utrzymywała się ona w określonym przedziale procentowym. Nagły spadek cen paneli typu P spowodował krótkoterminowo szybkie zwiększenie się różnicy pomiędzy ceną modułów PERC, a Topcon, których zakup, pomimo przewagi technologicznej, chwilowo stał się mniej opłacalny. Zmusza to producentów do obniżek cen również tych modułów, aby chociaż częściowo zminimalizować powstałą dysproporcjędodaje.

Mimo to ceny fotowoltaiki w Polsce nie uległy znaczącym zmianom. Dlaczego? Firmy, co oczywiście logiczne dbają przede wszystkim o swój interes.

Wiele firm z branży PV posiada stany magazynowe z towarem kontraktowanym w poprzednich kwartałach, czyli  po wyższych stawkach, co powoduje, że aktualnie nie zauważymy nagłego przeniesienia obniżek cen produkcji na cenniki sprzedażowe. Tutaj należy też wspomnieć o innej charakterystyce firm instalacyjnych i dystrybucyjnych, co powoduje, że ewentualne obniżki pojawiają się lub będą pojawiać w różnym czasieanalizuje Tomasz Marzęda.

Źródła: pv-magazine.com, opisnet.com

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.