Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

PO chce więcej pieniędzy na walkę ze smogiem w Polsce

PO chce więcej pieniędzy na walkę ze smogiem w Polsce

Platforma Obywatelska zgłosiła nowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o Ochronie Środowiska, który pomóc ma w walce ze smogiem. Jednym z założeń projektu jest coroczne przeznaczanie 0,5% PKB (czyli około 9 miliardów złotych) na poprawę jakości powietrza. Pieniądze te posłużyć miałyby między innymi do dofinansowania czystych źródeł energii i na termomodernizację budynków.

Gabriela Lenartowicz (PO) przekonuje, że walka ze smogiem to jedno z największych wyzwań, jakie czeka kraj. Nie jest to jednak proste: „Samo powołanie pełnomocnika ds. czystego powietrza niczego nie załatwi. Mamy dobrze postawione, jeszcze przez poprzedni rząd, diagnozy, zawarte w Krajowym Programie Ochrony Powietrza. Teraz chcielibyśmy podnieść jego zadania do rangi ustawowej, a także zapewnić odpowiednie finansowanie ze środków publicznych”, mówi posłanka.

Projekt nowelizacji zawiera w sobie dokładny plan działania, który ma poprawić jakość powietrza i doprowadzić ją do standardów rekomendowanych przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia (WHO). Miałoby to być zrealizowane kosztem około 9,2 miliarda złotych rocznie. Pieniądze te pochodziłyby z: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, funduszy pomocowych UE oraz z dochodów osiąganych dzięki sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla.

Środki posłużyć mają do realizacji zadań zawartych między innymi w Krajowym Programie Ochrony Powietrza. Są to np. modernizacje sieci ciepłowniczych, termomodernizacje budynków oraz stosowanie OZE. Ważna ma być też edukacja ekologiczna i zdrowotna. Za ich realizację odpowiedzialny byłby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkie oddziały.

Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie ustawowych regulacji jakości paliw stosowanych w systemach komunalnych oraz unormowania poziomu emisyjności sprzedawanych kotłów. Zwiększyć to może koszty ogrzewania, co odczuć mogą najubożsi, ale tym osobom PO chce pomóc specjalnymi dofinansowaniami do ogrzewania niskoemisyjnego – zrealizowane ma to być w postaci ulg podatkowych i bezpośredniego dofinansowania.

Ustawa zmienić ma także górny limit poziomu zanieczyszczenia powietrza, który powoduje wszczynanie alarmu smogowego. Polskie normy są w tym zakresie 2-4 razy wyższe niż europejskie. Dokładny poziom ustalić ma minister środowiska w specjalnym rozporządzeniu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.