Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Chiny rozpoczęły budowę jednej z największych na świecie elektrowni wodnych

Chiny rozpoczęły budowę jednej z największych na świecie elektrowni wodnych

Kanał telewizyjny CGTN (China Global Television Network) poinformował, że Chiny przystąpiły do budowy drugiej pod względem wielkości elektrowni wodnej na świecie. Nowy zakład zostanie zlokalizowany nad rzeką Jinsha, w środkowo-zachodnich Chinach, w prowincji Syczuan. Za powstanie hydroelektrowni odpowiada firma China Three Gorges Corporation (CTGC).

Budowa nowej elektrowni wodnej Bajhetan planowo będzie trwała do 2020 roku, a zainstalowana moc wyniesie 16 GW. Średnia ilość rocznej produkcji energii elektrycznej będzie utrzymywała się na poziomie 60,23 TWh, co odpowiada około 60-procentowemu zużyciu energii w Pekinie w 2015 roku. Budowa zapór dla elektrowni rozpoczęła się już w 2008 roku. Oczekuje się, że pierwsze jednostki elektrowni zostaną oddane do użytku już w 2021 roku. Według szacunków Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform projekt będzie kosztować ponad 6,3 miliarda dolarów.

Największą dziś elektrownią wodną na świecie jest Zapora Trzech Przełomów (Sānxiá) nad rzeką Jangcy, w chińskiej prowincji Hubei.

Produkcja energii elektrycznej z czystych technologii stanowiła 27,2 procent ogólnego miksu energetycznego Chin (w tym 80 procent to energia słoneczna, a 20,8 procent – energia jądrowa). Władze państwa chińskiego spodziewają się dalszego zwiększania produkcji czystej energii ze względu na nadchodzący szczytowy sezon zapotrzebowania na energię oraz wzrost energii wodnej w sezonie powodziowym. Chińczycy spodziewają się 30-procentowego udziału czystej energii. „China Daily” wskazuje, że przyczyni się to do zmniejszenia wytwarzania energii cieplnej o prawie 40 miliardów kWH oraz zmniejszenie zużycia węgla o około 18 milionów ton w okresie od lipca do września.

Produkcja energii w Chinach wzrosła o około 6,3 procent w skali roku do poziomu 2,98 biliarda kWh w pierwszej połowie 2017 roku. Państwo chińskie zobowiązało się zredukować do 2030 roku emisję dwutlenku węgla o około 60-65 procent.

Więcej w artykule: Produkcja zielonej energii w Chinach przyśpieszyła w I połowie 2017 roku.

Produkcja zielonej energii w Chinach przyśpieszyła w I połowie 2017 roku

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.