Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Chiny zainstalują linię wysokiego napięcia do przesyłu zielonej energii

sieć

Chiny zainstalują linię wysokiego napięcia do przesyłu zielonej energii

Chińskie media informują, że zatwierdzono plan budowy superlinii transmisyjnej dedykowanej dla elektrowni „odnawialnych”. Budowa pierwszej linii wysokiego napięcia rozpocznie się już w drugiej połowie 2018 roku. Chiny w ten sposób chcą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Pekinowi zależy także na zwiększeniu międzyregionalnego handlu energią.

Linia przesyłowa prądu stałego o napięciu 800 kV będzie przechodziła przez 5 prowincji od płaskowyżu tybetańskiego Qinghai na północnym zachodzie kraju do prowincji Henan w środkowych Chinach. Długość linii będzie wynosiła około 1600 km.

„Energia odnawialna jest często wytwarzana w regionach zachodnich i północnych, które są daleko od miast i centrów przemysłowych zlokalizowanych w centralnych i wschodnich prowincjach Chin”, wyjaśnił Han Xiaoping, rzecznik prasowy China Energy Net Consulting.

Prowincja Qinghai słynie z korzystnych warunków dla rozwoju fotowoltaiki, zwłaszcza w obszarze miasta Golmud, gdzie w 2014 roku rozpoczęto budowę m.in. największej w kraju elektrowni solarnej o mocy 200 MW (więcej: Powstaną nowe elektrownie słoneczne w Chinach). Do końca 2017 roku w Qinghai wygenerowano w ramach OZE około 9,53 mln kW, co stanowi 37,5% miksu energetycznego prowincji.

Shu Yinbiao, przedstawiciel State Grid, poinformował, że linia energetyczna wykorzysta przewagę Qinghai w czystych zasobach energetycznych do modernizacji infrastruktury przemysłowej i energetycznej oraz wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Henan. Celem państwowego podmiotu jest realizowanie reform w sektorze energetycznym Chin, w tym systematycznie rozszerzanie sieci dystrybucyjnej.

Źródło: China Daily, Ecns.cn

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.