Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Co łączy chmiel, biogaz i meble? Poznaj eksperyment niemieckich naukowców

Co łączy chmiel, biogaz i meble? Poznaj eksperyment niemieckich naukowców

Hallertau to największy region uprawy chmielu w Niemczech. Ogromne zbiory tej rośliny wiążą się jednak nie tylko z produkcją aromatycznego napoju. Naukowcy z niemieckich instytutów przetworzyli plewy z chmielu w biogaz, którego można użyć do… produkcji mebli.

Chmielowe meble

Podczas zbiorów chmielu pozostają plewy [przyp. red. zielony lub bezzieleniowy liść wyrastający u podstawy kwiatostan]. W Hallertau znaleziono sposób, aby się nie marnowały. Przetwarza się je w przyjazny dla środowiska biogaz ziemny w tutejszej biogazowni. Ale to nie koniec łańcucha utylizacji tej wyjątkowej rośliny włóknistej. Naukowcy z Niemieckich Instytutów Badań Tekstyliów i Włókien Denkendorf (DITF) wykorzystali wytworzony biogaz pofermentacyjny do wytworzenia materiału kompozytowego, który można wykorzystać do produkcji mebli.

Uprawy chmielu w Hallertau, źródło: ditf.de

Badacze z DITF pracują nad wieloma projektami z wykorzystaniem roślin zamiast wysokoemisyjnych surowców. Realizują między innymi projekt wytwarzania włókien węglowych roślinnego pochodzenia. 

Laminaty roślinne są bardzo pożądane w przemyśle meblarskim. Są elastyczne i można je projektować na rozmaite sposoby. Materiał kompozytowy wykonany z pofermentu biogazu, opracowany przez niemieckich badaczy i ich partnerami, jest wyjątkowym wariantem. Cały proces hodowli, a następnie przetwarzania chmielu w biogaz, przeprowadzony jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Jak powstaje materiał z chmielu?

Aby wyprodukować kompozyty, najpierw czyści się pozostałości roślin. Z masy wytworzonej  w sposób przyjazny dla środowiska powstaje włóknina. Prasuje się ją razem z żywicami na bazie biologicznej.  Finalnie powstaje materiał kompozytowy – elastyczny i nośny, może być przetwarzany na różne sposoby. 

Masa, źródło: ditf.de

Gospodarka niemarnowania

Projekt jest przykładem realizowania gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej w której gospodaruje się wszystkimi surowcami, jakie się posiada; przetwarza się je, przekształca, redukując marnowanie i nadmierne zużycie energii. 

Wykorzystanie pofermentu biogazowego jako surowca przemysłowego jest alternatywą  dla stosowania nawozów, które zwiększają zanieczyszczenie gleby azotanami. Ich użycie regulują zresztą nowe przepisy w UE. W procesie produkcji celowo unika się dodatków chemicznych, a jeśli do projektowania mebli wykorzystuje się również ścinki z przemysłu tekstylnego, jeszcze bardziej podkreśla się nieszablonowość projektu oraz ideę cyrkularnej gospodarki, w której dobro środowiska jest celem nadrzędnym. 

źródło: ditf.de

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.