Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Co to jest bilansowanie 1:1? Oferty firm po 1 kwietnia 2022 roku

Bilansowanie 1:1

Co to jest bilansowanie 1:1? Oferty firm po 1 kwietnia 2022 roku

Ostatnio dużo słyszy się o bilansowaniu 1:1. Jak działa ten system i które firmy oferują to rozwiązanie? Na początek przypomnijmy krótko, jak działa standardowy system bilansowania nadwyżek dla prosumentów i nowy system net-billing’u, który wszedł w życie 1 kwietnia 2022 roku.

System opustów i net-billing

Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności zużywana jest przez urządzenia w gospodarstwie domowym. Nadwyżki energii oddawane są do sieci elektroenergetycznej. Oddawana energia jest rozliczana w systemie tzw. opustów, działającego na zasadzie net-meteringu.

Właściciel instalacji do 10 kWp odzyska 80% wprowadzonej nadwyżki prądu, a właściciel posiadający instalację od 10 kWp do 50 kWp – 70%. 

W praktyce oznacza to możliwość odebrania 20% a nawet 30% mniej energii niż to, co wcześniej wprowadzone zostało do sieci. W przypadku tego systemu na odbiór nadwyżek jest maksymalnie 365 dni.

Najprościej rzec ujmując, w systemie opustów sieć energetyczna staje się wirtualnym „magazynem energii” w zamian za 20%-30% wyprodukowanego przez instalację prądu. 

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy zmieniające zasady, na których obecnie rozliczane są stawki za energię z instalacji fotowoltaicznych. Jeśli prosument do 31 marca 2022 roku nie złożył wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci u Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD), znalazł się w nowym systemie rozliczeń, czyli tzw. net-billingu. Więcej o nowym systemie przeczytasz tutaj:

Oprócz znanego systemu opustów i net-billingu istnieje także trzecia możliwość rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych. Czym bilansowanie 1:1 różni się od innych metod?

Bilansowanie 1:1

Bilansowanie 1:1, nazywane jest także opustem 1:1 lub zwrotem 100% nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej. Za każdym razem chodzi o możliwość odebrania przez właściciela instalacji PV nie 80, a 100% wyprodukowanej energii. 

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii umożliwiły wprowadzenie instytucji agregatorów. Agregatorzy lub po prostu spółki obrotu skupują nadwyżki energii od wytwórców energii, aby następnie sprzedają ją na rynku. 

W tym modelu potrzebna jest zatem kooperacja dwóch firm: fotowoltaicznej i spółki obrotu, która sprzedaje energię elektryczną. Zadaniem klienta jest podpisanie umowy kompleksowej, czyli umowy na sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji z inną spółką niż sprzedawca z urzędu. Oferty na bilansowanie energii różnią się w zależności od tego, którą firmę fotowoltaiczną wybierzemy.

Przy porównaniu ofert warto jest zwrócić uwagę na takie aspekty, jak koszt dystrybucji energii, dopuszczalna wielkość instalacji fotowoltaicznej oraz czas, w którym możemy odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii. 

Przegląd ofert firm

Część firm, które świadczyło wcześniej usługi z zakresu bilansowania 1:1, zakończyło programy w związku z nowymi przepisami, które weszły w życie po 1 kwietnia.

Poniżej znajduje się aktualna lista firm, które na stronach internetowych wciąż udostępniają informacje o bilansowaniu 1:1.

Bilansowanie 1:1
Bilansowanie 1:1
*Oze-biomar i firmy pokrewne podniosły opłatę handlową z 11,90 na 24,90 zł.
Bilansowanie 1:1
Bilansowanie 1:1

Polenergia

Polenergia oferuje usługę bilansowania 2.0. Czy jest to tzw. bilansowanie 1:1? Do pewnego stopnia.

Klienci, którzy zdecydują się na ofertę Polenergia 360 będą mogą wybrać jeden z dwóch okresów obowiązywania cennika na 6 lub 8 lat, w trakcie których gwarantowane będą ceny energii elektrycznej. Dodatkowo klient otrzymuje gwarancję ceny energii wprowadzonej do sieci do końca czerwca 2024 roku.

Dzięki temu okres zwrotu z inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 4,5 kWp przy uwzględnieniu autokonsumpcji na poziomie 20 % oraz skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej wynosi około 8 lat. Klienci, którzy do 30 czerwca 2022 roku podpiszą umowę na zakup energii elektrycznej, otrzymają wyjątkową promocję 50 % rabatu na opłaty stałe do 30 czerwca 2024 roku.

8-letnia gwarancja cen sprzedaży energii elektrycznej połączona z 2-letnim gwarantowaniem ceny odkupu energii wprowadzonej do sieci jest ekonomicznie racjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które jako pierwsi w Polsce oferujemy wszystkim nowym prosumentomkomentuje ofertę Grzegorz Lot, członek Zarządu Polenergii Sprzedaż.

Tauron

Tauron w ofercie Prosument Plus oferuje jeszcze inne podejście – niezależnie od grupy taryfowej, 100% energii „wraca” do klienta formie zwrotu na konto.

Dotyczy to tylko klientów ze współczynnikiem 0,8, którym rozliczeniu podlega całość energii elektrycznej wyprodukowanej z mikroinstalacji i przesłanej do sieci elektroenergetycznej. 80% energii jest rozliczane zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii. Równowartość 20% energii zostaje przekazane na konto rozliczeniowe w formie pieniężnej. Z usługi Prosument Plus może skorzystać każdy klient Taurona, niezależnie od grupy taryfowej (G11 , G12, G12w, G13).

Więcej informacji znajduje się na stronie oferty Taurona.

zdj. główne: Canva Pro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.