Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Coraz więcej pożarów w polskich lasach

Coraz więcej pożarów w polskich lasach

Z roku na rok rośnie liczba pożarów w lasach. W 2019 roku w Polsce wybuchło ich o prawie jedną czwartą więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 roku. Daje nam to trzecie miejsce w Europie, po Hiszpanii i Portugalii. 

Pożary realnym zagrożeniem

W pierwszej połowie sierpnia na terenie Lasów Państwowych wybuchło 101 pożarów. To dużo. Rok temu w całym sierpniu doszło do 74 takich zdarzeń. 

Jeśli chodzi o ogólną liczbę pożarów w sierpniu, zarówno w Lasach Państwowych jak i prywatnych, to wybuchło ich 461, a w ubiegłym roku w całym sierpniu było ich 322 –  poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Od początku 2020 roku w całym kraju wybuchło łącznie 5 858 pożarów lasów, w tym w samych Lasach Państwowych odnotowano 1 997. 43% z nich wywołane było podpaleniem, w 40% przypadków przyczyny nie udało się ustalić, a 3% wynikało z zaniedbania np. niedogaszony papieros. 

Niechlubne rekordy 

Aktualnie na prawie połowie obszaru Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Na ten moment nigdzie nie wprowadzono zakazu wstępu do lasu.

Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje na północnym wschodzie, na wschodzie oraz na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze kraju występuje drugi stopień zagrożenia pożarowego powiedziała Malinowska. 

Z danych Lasów Państwowych wynika, że w 2019 roku odnotowano blisko 9 200 pożarów lasów – to o prawie jedną czwartą więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Tym samym Polska zajęła niechlubne trzecie miejsce w Europie, po Hiszpanii i Portugalii.

100 mln zł rocznie na ochronę 

Na system przeciwpożarowy Lasów Państwowych składają się – 680 wież obserwacyjnych (tzw. dostrzegalnie), sieć punktów alarmowo-dyspozycyjnych, blisko 400 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych, około 11 tys. punktów czerpania wody i tysiące kilometrów utrzymywanych w lasach pasów przeciwpożarowych. Wieże obserwacyjne pokrywają swoim zasięgiem niemal wszystkie lasy będące w zarządzie Lasów Państwowych i wiele drzewostanów innych własności. Co więcej Lasy Państwowe, jako jedyna służba leśna w Unii Europejskiej czarterują flotę samolotów oraz śmigłowców patrolowych i gaśniczych. W razie potrzeby do dyspozycji mają 40-50 maszyn. 

Stale aktualizowana mapa zagrożenia pożarowego jest dostępna na stronie bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Źródło: PAP, farmer.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.