Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Coraz więcej pustyni

pustynnienie

Coraz więcej pustyni

Pustynnienie to naturalny proces, na który nie za wiele możemy poradzić. Niestety działalność człowieka sprawia, że pustynie rozszerzają się w bardzo szybkim tempie. Co jest tego przyczyną? Jak temu zaradzić?

Co to jest pustynnienie?

To powstawanie i rozszerzanie się pustyń na tereny, które wcześniej były żyzną, normalną glebą. Naturalnie dzieje się tak przez erozje gleby. Co to znaczy? Wiatr może przenosić górne warstwy gleby. Deszcz może je wymywać. Grad podobny do piłeczek pingpongowych może ziemię ubijać i jednocześnie odrywać małe jej kawałki, które wędrują dalej w świat. Po takich zabiegach ziemia biednieje. Staje się coraz mniej przydatna, aż w końcu, kiedy już nic na niej nie chce rosnąć i nikt w niej nie chce mieszkać – zmienia się w pustynię. W ten sposób powstała Sahara – największa pustynia świata. A przecież jakieś 5 tysięcy lat temu była dużo wilgotniejsza. Były tam nawet jeziora! Naturalnie pustynnienie zazwyczaj pochłania obrzeża już istniejących pustyń.

W jaki sposób człowiek przemienia Ziemię w pustynię?

Działania ludzi bardzo pomagają w pustynnieniu terenów i je przyspieszają. Bardzo powszechne wycinanie drzew, które i tak przynosi wiele szkód, powiększa też pustynnienie. Kiedy duże tereny pozbawia się drzew, to warstwa gleby spływa wraz z deszczem. Nie ma już ogromnych roślin z dużymi korzeniami, które by tę glebę trzymały. Zostawiona sama sobie odpływa lub jest wywiewana. Traci swoje wartości i nie nadaje się do uprawiania. Robi się więc z niej pastwiska. Mogłoby to się wydawać dobre. Ale zwierzęta wyskubują i wydeptują resztki roślin. Tereny stają się puste i nieprzydatne. Zostawione na pastwę wiatru i wody zamieniają się w pustynię.

Czy jest na to jakaś rada?

Oczywiście. Na terenach zagrożonych zmianą w pustynię, trzeba sadzić rośliny o bardzo długich korzeniach. Można powiedzieć, że one trzymają ziemię. Można też sadzić rośliny, które będą osłaniać glebę przed wiatrem. Jednak najważniejsze jest, żeby nie wycinać lasów w takich ilościach i nie niszczyć gleby przez uprawianie w jednym miejscu tylko jednego rodzaju roślin. O ziemię trzeba dbać, bo sama się przed takimi atakami nie obroni.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Erozja gleby

Pustynnienie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.