Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czego boją się Ziemianie? Zagrożenia w 2021 wg raportu Światowego Forum Ekonomii

global risk report

Czego boją się Ziemianie? Zagrożenia w 2021 wg raportu Światowego Forum Ekonomii

The Global Risks Report 2021 opublikowany przez World Economic Forum obrazuje, z czym są związane lęki mieszkańców Ziemi, ale i pokazuje, co stanowi obecnie największe zagrożenie dla nas wszystkich.

Człowiek w centrum i w zagrożeniu

Raport Global Risks 2021 to już 16. z kolei badanie opinii dotyczące zagrożeń, z jakimi mierzy się obecnie nasza planeta. Pomimo kryzysu gospodarczego i obaw związanych z rozprzestrzeniającymi się wirusami i chorobami zakaźnymi, obywatele borykają się ze złożonym i rozległym problemem dotyczącym ocieplenia klimatu i ekstremalnych warunków pogodowych, które powstają w wyniku zmian klimatycznych. Dodatkowo, za jedno z głównych zagrożeń uważa się destrukcyjne działania człowieka, utratę bioróżnorodności i wyczerpanie naturalnych złóż i surowców. Ponadto, raport wskazuje na możliwe rozwiązania, które można powziąć w obliczu tych zagrożeń.

Czego boją się mieszkańcy Ziemi?, źródło: Global Risks Report 2021

Cyberbezpieczeństwo

Główne obawy, wynikające z raportu dotyczą naszego środowiska naturalnego, zanieczyszczenia planety i emisji, która powoduje nieodwracalne zmiany na Ziemi. Jednak mieszkańcy globu obawiają się, że wraz z rozwojem technologii i digitalizacji, zagrożone jest ich bezpieczeństwo w sieci. Narzędzia, które z założenia mają ułatwiać życie, mogą odwrócić się przeciwko użytkownikom, wydobywając na wierzch nierówności społeczne i zagrażając globalnemu bezpieczeństwu. Ludzie wyrażają też obawy, że system IT upadnie, a wraz z nim zagrożone będą finanse użytkowników. 

Jedyne wyjście

Czy w sytuacji, w której Ziemi zagraża wyniszczenie, a ludziom może zabraknąć środków do życia (przez obecny kryzys gospodarczy), istnieje jakieś rozwiązanie? Wyciągnięcie wniosków, poszanowanie dla natury, wzmocnienie więzi i próba załatania dysproporcji mogłyby sporo zmienić w obliczu dzisiejszych zagrożeń. Brak zmiany w podejściu do fauny i flory może skończyć się fiaskiem mieszkańców Ziemi, a zagrożenia środowiskowe, które napędza człowiek, pozostają największymi, z jakimi się borykamy każdego dnia.

Cały raport można pobrać tutaj.

Raport powstał przy udziale ekspertów z National University of Singapore, Oxford Martin School, University of Oxford, Wharton Risk Management and Decision Processes Center oraz University of Pennsylvania. 

źródło: World Economic Forum

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.