Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czesi stawiają na nanotechnologiczne baterie

Czesi stawiają na nanotechnologiczne baterie

Pod koniec 2016 roku czeska firma HE3DA s.r.o. z siedzibą w Pradze otworzyła automatyczną linię do produkcji baterii opartych na nanotechnologii. Uważa się, dzięki tym bateriom będzie można zwiększyć możliwości magazynowe energii, m.in. w sektorze OZE.

Nanotechnologiczne baterie są bardziej wydajne, tańsze, bezpieczniejsze oraz ważą mniej w porównaniu do konwencjonalnych technologii akumulatorowych. Według przedstawiciela firmy dr Jan Prochazka, technologia opracowana przez HE3DA posiada zalety niedostępne dla obecnych produktów na rynku baterii. Elektroda typu gąbki nanotechnologicznej oferuje większą powierzchnię, co zwiększa pojemność magazynowania energii.

Czeska technologia jest o połowę tańsza od tradycyjnych baterii litowych. Producent gwarantuje także bezpieczniejsze funkcjonowanie baterii, która nie wymaga konserwacji. W czasie użytkowania baterii nanotechnologicznych nie dochodzi do eksplozji oraz nie istnieje ryzyko samozapłonu, ponieważ posiada mniejszą rezystancję wewnętrzną, wytrzymałe separatory, potencjostatyczną ochronę przed przeładowaniem oraz brak substancji organicznej z wyjątkiem elektrolitu. HE3DA wciąż korzysta z litu, ale z patentami uwzględniającymi elektrodę 3-D. Czesi oferują także większą elastyczność w wyborze grubości elektrody. Bateria nadaje się w pełni do bezpiecznej utylizacji bez szkody dla środowiska.

Innowacyjny akumulator 3-D HE3DA firmy posiada moc na poziomie 1 MWh przy użyciu 125 baterii o mocy 8 kWh i pojemności 8,6 m3. W przypadku pojazdów elektrycznych może zapewnić gęstość energii około 520 Wh / litr.

Prezes powiedział, że firma najpierw planuje objąć nowe rynki w sektorze energii odnawialnej, a następnie w sektorze pojazdów elektrycznych. Baterie nanotechnologiczne mogą być także wykorzystanie w dronach, które wymagają lekkości technologii.

Evolving Science, powołując się na dziennik ekonomiczny Hospodářské Noviny, informuje, że chiński biznesmen Chu Juan Pin zgodził się zapłacić 50 milionów euro za 49 % udziałów w firmie, która będzie produkować te baterie. Jak podkreśla autor tekstu, jest to odzwierciedlenie wielkich wysiłków w Chinach na rzecz rozwoju OZE oraz dużego zapotrzebowania azjatyckiego rynku na baterie.

Źródło: Evolving Science, HE3DA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.