Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy COP26 zakończy się na obietnicach? Pół roku później żaden kraj nie podjął się wzmocnienia planów klimatycznych

Czy COP26 zakończy się na obietnicach? Pół roku później żaden kraj nie podjął się wzmocnienia planów klimatycznych

COP26 przyniósł wiele nowych zobowiązań, ale świat postanowił zakończyć pracę na obietnicach. Pół roku po szczycie klimatycznym w Glasgow żaden z 196 krajów nadal nie wprowadził zmian w swoich planach klimatycznych. 

Szczyt ostatniej szansy pół roku później

Konferencja klimatyczna ONZ to jedno z najważniejszych pól dyskusji o światowej polityce klimatycznej. Ubiegłoroczny szczyt, który odbył się w Glasgow, został okrzyknięty ostatnią szansą na wprowadzenie zmian, aby zapobiec przekroczeniu krytycznego punktu globalnego ocieplenia. 

W czasie, gdy docierają informację o zwiększeniu szansy na ocieplenie klimatu o 1,5°C w ciągu najbliższych 5 lat, konferencja podsumowująca pracę w trakcie pierwszych sześciu miesięcy po zakończeniu COP26 nie przynosi lepszych informacji. 

W 2021 roku kraje, które brały udział w konferencji klimatycznej ONZ, zobowiązały się do zrewidowania i wzmocnienia swoich planów klimatycznych do 2030 roku w celu utrzymania globalnego ocieplenia poniżej progu 1,5°C przed następnym szczytem klimatycznym. Do tej pory nie zrobił tego żaden ze 196 krajów. 

“Potworny akt samookaleczania” 

Porażkę światowych przywódców skomentował Alok Sharma, przewodniczący Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, nazywają ją “potwornym aktem samookaleczania”. 

Okno czasowe, w którym musimy podjąć działa, szybko się zamyka. Musimy pilnie redukować emisje, ponieważ obecne cele nam nie wystarczą powiedział Alok Sharma. 

Każdy kraj musi odpowiedzieć na wezwanie do ponownego zrewidowania i wzmocnienia swoich planów klimatycznych i musi to zrobić w 2022 roku. 

Wojna w Ukrainie odwróciła wzrok od zmian klimatu 

W ostatnich miesiącach uwaga całego świata skupiona jest na kryzysie humanitarnym, który ma miejsce w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Potwierdza to publikacja dwóch, nowych raportów IPCC, która tym razem odbiła się znikomym echem. 

Chociaż sprawa jest absolutnie zrozumiała, sytuacja wojny w Ukrainie jest istotnym argumentem w sprawie budowania bezpieczeństwa klimatycznego i energetycznego, a także wycofywania paliw kopalnych. 

Czy coś się zmieni do COP27? 

W tym roku światowi przywódcy spotkają się w Szarm El-Szejk w Egipcie. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby gospodarz poważnie podszedł do złożonych w ubiegłym roku obietnic i podejmował jakikolwiek wysiłek, aby wywrzeć presję na innych krajach. 

  • Co wynikło z 26. konferencji klimatycznej ONZ? Przeczytaj podsumowanie

Źródła: New Sciencist, The Guardian 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.