Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy druk 3D może pomóc w odnawianiu raf koralowych? 

Czy druk 3D może pomóc w odnawianiu raf koralowych? 

Naukowcy z całego świata od lat pracują nad odbudową raf koralowych. Jednym z rozwiązań zyskującym na popularności okazał się druk 3D. Jak wygląda proces drukowania koralowców? 

Odnawianie raf koralowych

Globalne ocieplenie ma ogromny wpływ na ekosystemy morskie, a szczególnie na wrażliwe koralowce. W ostatnim czasie mówi się już o szóstym masowym blaknięciu Wielkiej Rafy Koralowej od 1998 roku. Tak częste wybielanie koralowców w ostatnim czasie sprawia, że ich kondycja jest znacznie osłabiona. 

Wyblakły koralowiec, źródło: Naja Bertolt Jensen/Unsplash

Stąd pilna potrzeba nie tylko ograniczania zmian klimatu, ale również odbudowy raf koralowych. Rozwiązaniem może być druk 3D

Badanie, w jaki sposób zachować różnorodność biologiczną raf koralowych, jest kluczową kwestią, ale istnieje również pilna potrzeba zainwestowania w technologię, która może poprawić ekosystem koralowców i nasze zrozumienie środowiska rafytłumaczy Natalie Levy, doktorantka na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu, gdzie przeprowadzono badania

Jak wygląda drukowanie rafy koralowej?

Sztuczne rafy koralowe drukowane w 3D

Próba odtworzenia rafy za pomocą drukarki 3D rozpoczęła się od badania lokalnych koralowców. Wydruk opiera się na strukturze podwodnych stworzeń zamieszkujących wybrzeże izraelskiego miasta Ejlat. 

Proces rozpoczyna się od zeskanowania koralowców, a na podstawie zdjęć powstaje trójwymiarowy model rafy. Następnie zbierane są informacje genetyczne, które łączy się z innymi parametrami i wprowadza do druku. Rafę koralową można zaprojektować tak, aby pasowała do wyznaczonego miejsca. Gotowe rafy są wykonane ze specjalnego rodzaju ceramiki.  

Takie rozwiązanie umożliwia odbudowę raf koralowych na skalę globalną, a dzięki specjalnej metodzie druku odtwarza koralowce w spektrum ich złożoności. To zwiększa prawdopodobieństwo, że sztuczne rafy przyciągną z powrotem ryby i bezkręgowce niezbędne dla rozwoju podwodnego ekosystemu. 

Technologia dla koralowców

Projekty odnowy raf koralowych z wykorzystaniem druku 3D rozwijano już m.in. na uniwersytetach w Arabii Saudyjskiej czy Hongkongu. 

Zespół naukowców z King Abdullah University of Science & Technology opracował sposób na stworzenie nietoksycznego i zrównoważonego tuszu, z którego można stworzyć szkielet dla koralowców. To pozwala na przyczepienie fragmentów rafy koralowej, przyspieszając proces rozrostu. 

Na podobny pomysł wpadła grupa naukowców z Hongkongu. Za pomocą druku 3D stworzono “nowe dno” pokryte przez specjalne płyty z gliny, które mają wspierać rozwój raf koralowych i odbudowywać życie oceaniczne. Sztuczna rafa przypomina wyglądem szczególny gatunek koralowca, tzw. koral mózgowy. Jego struktura jest szczególnie przyjazna dla innych wodnych organizmów, które mogą szukać w nim schronienia przed drapieżnikami. W 2020 roku na dnie morskim zainstalowano ponad 130 takich płytek. 

Źródła: Science Daily, CNN, BioTechniques

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.