Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy fotowoltaika pomaga żółwiom pustynnym?

Czy fotowoltaika pomaga żółwiom pustynnym?

First Solar, amerykański producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów PV, poinformował o nietypowych badaniach dotyczących wpływu farm fotowoltaicznych na życie zwierząt w Kalifornii. Na technologii skorzystały żółwie pustynne.

Przedstawiciele First Solar poinformowali, że w pobliżu wybudowanych w Kalifornii farm fotowoltaicznych zauważono przyrost siedlisk zwierząt. Okazało się, że farma pozytywnie zmienia mikroklimat tego miejsca.

Pozytywny wpływ farmy fotowoltaicznej na mikroklimat

Według Dale’a Devitta, naukowca badającego kondycję gleby i stan wód na Uniwersytecie Newada, farmy fotowoltaiczne wpływają na lepszy wzrost roślin, które są niezbędne do życia żółwiom pustynnym (Gopherus agassizii). Zainteresowani tematem naukowcy zaczęli dodatkowo sadzić i przez trzy miesiące nawadniać rośliny w pobliżu farm, obserwując ich rozwój.

Stwierdzono, że farmy poprawiają mikroklimat, co jest korzystne dla krzewów kreozotowych i innych roślin pustynnych (np. Amrosia dumosa). Takiego zjawiska nie zauważono w miejscach, gdzie nie było instalacji.

Wstępne wyniki pokazują, że warunki panujące przy instalacji fotowoltaicznej są mniej stresujące dla roślin (…) – stwierdził Devitt.

Naukowcy wszczepili żółwiom nadajniki, które pozwoliły na śledzenie ich wędrówek. Dzięki temu sprawniej zaprojektowano otwory w ogrodzeniach farm fotowoltaicznych i tym samym ułatwiono zwierzętom poruszanie się.

Instalacje mogą więc być korzystne nie tylko z perspektywy energetyki, ale także zróżnicowania gatunkowego i ochrony zagrożonych zwierząt. 

zdj. główne – canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.