Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy fotowoltaika się dalej opłaca? Powstał poradnik o nowym systemie rozliczeń

Czy fotowoltaika się dalej opłaca

Czy fotowoltaika się dalej opłaca? Powstał poradnik o nowym systemie rozliczeń

Czy fotowoltaika się dalej opłaca? To pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o własnej instalacji po zmianie przepisów 1 kwietnia 2022 roku. Jeśli także masz wątpliwości, możliwe że nowy poradnik Taurona pomoże Ci je rozwiać.

Czy fotowoltaika się dalej opłaca?

Kluczowa, z punktu widzenia prosumentów, jest zmiana sposobu rozliczeń. Zgodnie z przepisami dotychczasowy system opustów został zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy obecnie składają wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji do sieci, będą rozliczani w systemie net-billingu. Czy fotowoltaika się dalej opłaca? Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW zaznaczył, że czas zwrotu inwestycji w panele na nowych przepisach wynosi ok. 7.5 roku, czyli nieznacznie więcej niż w dotychczasowym systemie opustów (ok. 7 lat).

Wejście w życie nowych przepisów

Zmiana ta nie nastąpi jednak natychmiast. Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku obowiązuje tzw. przejściowy system opustów. Oznacza to, że osoby, które złożyły po 1 kwietnia 2022 roku wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, do końca czerwca 2022 roku rozliczane będą jeszcze na starych zasadach. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego automatycznie przejdą na nowy system rozliczeń. W pełni nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od lipca 2024 roku.

Okres przejściowy jest potrzebny, branża OZE w Polsce potrzebuje teraz stabilizacji. Rynek zareagował nerwowo na nowe przepisy, które zdaniem wielu weszły za szybko i bez szerszej konsultacji. Sytuacji nie poprawił szereg artykułów w mediach, które zaczęły wieścić koniec fotowoltaiki w Polsce. Aby uniknąć samospełniającej się przepowiedni, potrzebna jest wiedza nt. nowego systemu rozliczeń, który, chociaż jest mniej przewidywalny (bierze pod uwagę zmienne rynkowe ceny energii), nie musi być niekorzystny.

– Fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych, szczególnie tych, które zmaksymalizują tzw. autokonsumpcję. Sam, działający od kwietnia, nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio- i długoterminowejpodkreśla Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. 

Odczarowanie nowych przepisów

Celem wprowadzenia nowych przepisów miało być “ochłodzenie rynku” w związku z niekontrolowanym przyrostem nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które doprowadziły do przeciążenia sieci przesyłowej w Polsce. Rządzący zamiast zadbać o modernizację sieci, postanowili zastosować “efekt mrożący” w postaci gwałtownego wprowadzenia nowych przepisów, co doprowadziło do drastycznego ograniczenia przyłączenia nowych paneli. 


Priorytetem powinien być jednak dalszy zrównoważony rozwój całego sektora OZE w Polsce, a do tego potrzebne jest “odczarowanie” nowego systemu rozliczeń, który przecież funkcjonuje już w wielu krajach, takich jak Włochy czy Portugalia.

– Z myślą o wszystkich zainteresowanych oszczędnościami, którzy coraz częściej poszukują informacji na temat nowych zasad funkcjonowania prosumentów, opublikowaliśmy bezpłatny poradnik opracowany przez naszych ekspertów, który w prosty sposób wyjaśnia jak działa fotowoltaika na nowych zasadach dodaje Paweł Szczeszek.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie działa nowy system, nowy poradnik dostępny jest na stronie tauron.pl/ebook.

źródło: media.tauron.pl, zdj. główne – Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.