Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy grzyby zawierają metale ciężkie? Sprawdzą to czescy naukowcy

Czy grzyby zawierają metale ciężkie? Sprawdzą to czescy naukowcy

Badania biomonitoringowe wykazały, że dużym zagrożeniem dla leśnych ekosystemów jest zwiększająca się ilość metali ciężkich. Wchłaniają je kory drzew, gleby i torfowiska. Jaki poziom toksyczności mają zatem zbierane w borach grzyby?

Czy grzybiarze mają się czego bać?

Postępująca degradacja środowiska i uprzemysłowienie powodują, że metale ciężkie wykrywa się coraz częściej w miejscach, w których nie spodziewamy się skażenia. Trudno powiedzieć, jaki poziom zanieczyszczeń przenika do jedzonych przez nas prawdziwków i maślaków, rosnących w cieniu zatrutych metalami drzewostanów. Czescy eksperci postanowili więc to sprawdzić. Na swoje badania otrzymali ponad 5,3 miliona koron. Sfinansowała je Agencja Technologiczna Republiki Czeskiej (TA CR) w ramach Programu ZETA.

Jak układ lasów wpływa na grzyby 

Przedmiotem badania jest przede wszystkim wpływ sztucznie wprowadzanych monostanów (przede wszystkim świerków i buków) na grzyby. 

Badacze biorą pod uwagę, że skład gatunkowy drzewostanów, czyli drzew liściastych w porównaniu z iglastymi, może znacząco wpływać na cykle substancji w ekosystemach. Zwykle mówimy o wodach powierzchniowych lub gruntowych w połączeniu z metalami ciężkimi. Jednak nośnikami tych toksycznych substancji są również bardzo popularne grzyby leśne. Jednak w przeciwieństwie do wspomnianych źródeł wody, grzyby są częścią naszej diet.-powiedział prezes TA CR Petr Konvalinka.

Metodologia badania

Oznaczona zostanie ilość kadmu, ołowiu, cynku i miedzi. Skąd one mogłyby się znaleźć w lesie? Przede wszystkim transferują je wody gruntowe oraz pyły i zanieczyszczenia gazowe. Potem przedostają się dalej- do gleby, a w konsekwencji do rosnącej na niej roślinach.

Jeśli nasze hipotezy się potwierdzą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli nowe podstawy dla dostosowania leśnictwa. W miejscowościach obciążonych emisją metali ciężkich będziemy mogli dostosować skład lasów tak, aby skuteczniej chronić środowisko i zdrowie grzybiarzy. Potencjalnie niebezpieczne obszary zanieczyszczenia metalami ciężkimi przez grzyby są miejscami, których grzybiarze powinni unikać.– powiedział Radek Novotný z czeskiego Instytutu Leśnictwa i Łowiectwa.

Badania mają się zakończyć w 2021 roku i wtedy poznamy ich rezultaty.

Źródło: swiatrolnika.info

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.