Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy recykling fotowoltaiki jest możliwy? Ta firma odzyskuje  95% cennych surowców z paneli PV

Czy recykling fotowoltaiki jest możliwy? Ta firma odzyskuje  95% cennych surowców z paneli PV

Panele fotowoltaiczne po latach mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Naprzeciw temu wychodzi amerykańska firma Solarcycle, która jest w stanie odzyskać ponad 95% aluminium, srebra, miedzi i krzemu. Recykling fotowoltaiki umożliwia także ponowne ich użycie.

Solarcycle i ich recykling fotowoltaiki

Amerykańska firma została założona w 2022 roku ima siedzibę w stanie Kalifornia. Solarcycle chwali się na swojej stronie internetowej, że usługi, które oferuje idealnie wpisały się w to, czego potrzebował rynek fotowoltaiki..

Firma opracowała rozwiązanie, które pozwala odzyskać ponad 95% materiałów takich jak: srebro, krzem, miedź i aluminium. Oprócz tego, Solarcycle zajmuje się także naprawą uszkodzonych paneli fotowoltaicznych w wyniku zarówno zużycia jak i np. ekstremalnych warunków pogodowych, które doprowadziły do ich rozbicia.

Jak wygląda recykling modułów fotowoltaicznych prowadzony przez Solarcycle? Najpierw firma zabiera zużyte lub uszkodzone panele. Następnie dokonuje weryfikacji i przechodzi do realizacji zlecenia. Po jego zakończeniu Solarcycle wystawia certyfikat, który potwierdza, że proces recyklingu modułów PV został ukończony.

Władze USA wsparły Solarcycle

Jak poinformował portal pv-magazine.com, w kwietniu 2023 roku Departament Energii Stanów Zjednoczonych przekazał firmie zajmującej się recyklingiem fotowoltaiki 1,5 mln dolarów. Pieniądze sąwsparciem dla nowatorskich badań na temat procesu odzyskiwania cennych metali i materiałów wydobytych z wycofanych paneli słonecznych.

– To ważny krok w zmniejszaniu naszego wpływu na środowisko i tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkichpowiedział w rozmowie z pv-magazine.com Stephen Burns, współzałożyciel Decom Solar, firmy zajmującej się rozbiórką fotowoltaiki.

Przetworzenie paneli fotowoltaicznych

Oprócz recyklingu innym ciekawym i korzystnym dla środowiska procesem jest upcycling. Najprościej rzecz ujmując jest to przerabianie zbędnych przedmiotów na funkcjonalne i przydatne rzeczy.

Upcycling można zastosować również w fotowoltaice. W 2022 roku zespół inżynierów z Singapuru zaproponował sposób na ponowne wykorzystanie krzemu, pochodzącego z wycofanych z eksploatacji ogniw fotowoltaicznych. Naukowcy stwierdzili, że cenny krzem można wykorzystać w wysokowydajnych urządzeniach termoelektrycznych, które przekształcają ciepło w energię elektryczną.

Źródło: pv-magazine.com, solarcycle.us

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.