Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Czy wiesz, jak zanieczyszczone powietrze w biurze wpływa na twój mózg?

Czy wiesz, jak zanieczyszczone powietrze w biurze wpływa na twój mózg?

Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, oddychasz. Nie jest dziś już tajemnicą, że za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem płaci się zdrowiem. Ale, czy wiesz, że w biurowej przestrzeni także wiszą w powietrzu szkodliwe pyły? Naukowcy przeprowadzili eksperyment, aby udowodnić, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na wykonywanie obowiązków.

Badania nad zanieczyszczeniem w biurze

Z najnowszych badań opublikowanych 9 września i przeprowadzonych przez Harvard TH Chan School of Public Health wynika, że i w biurze oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Zła jakość powietrza wpływa zaś na naszą pracę. Jeżeli w pomieszczeniu jest smog, może to wywołać zaburzenia funkcji poznawczych, a w tym wpłynie na wydajność pracowników, wydłużenie czasu reakcji i obniży zdolność do koncentracji.

Przebieg eksperymentu

Naukowcy przeprowadzili trwające rok badanie. Wzięło w nim udział sześciu uczestników, każdy z innego kraju. Osoby, które brały udział w eksperymencie, pracują w różnych branżach: nieruchomości, nowych technologii, architektury, czy inżynierii. Jednak wszystkich łączy to, że pracują w biurach. 

Badanie wykazało, że zwiększone stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 oraz nieodpowiednia wentylacja przestrzeni wiąże się bezpośrednio z wolniejszym czasem reakcji i mniejszą dokładnością, którą dowiedziono poprzez przeprowadzenie serii testów.

Amerykańscy badacze zauważyli, zaburzenia funkcji poznawczych wywołane zbyt wysokim stężeniem pyłów PM2,5 oraz dwutlenku węgla są powszechne w wielu biurach. Oznacza to, że wielu z nas pracuje w zanieczyszczonym środowisku pracy, bez względu na kraj.

Nasze badanie to dowód na to, że zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na nasz mózg. Odkrycia pokazują, że wzrost poziomu PM2,5 w pomieszczeniu był związany z zaburzeniem funkcji poznawczych. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy te krótkoterminowe efekty wśród młodszych osób – powiedział Jose Guillermo Cedeño-Laurent, pracownik naukowy w Departamencie Zdrowia Środowiskowego, główny autor badania.

Naukowcy zauważają, że obserwacja stanu zdrowia pracowników biurowych jest szczególnie ważnym obszarem badań ze względu na to, jak długi czas spędzają w pomieszczeniach wewnątrz. 

Więcej analiz

Aby lepiej zrozumieć ten problem, zespół badawczy przeprowadził eksperyment wśród ponad 300 pracowników biurowych w miastach w Chinach, Indiach, Meksyku, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy znajdowali się w przedziale wieku od 18 do 65 lat.

Każda z przestrzeni biurowych była wyposażona w czujnik mierzący stężenie pyłu PM2,5, skalę wilgoci, temperaturę oraz poziom dwutlenku węgla. Każda osoba pracowała w biurze minimum 3 dni w tygodniu i posiadała dostęp do aplikacji, testującej możliwości poznawcze. 

Wszyscy uczestnicy byli w wieku od 18 do 65 lat, pracowali co najmniej trzy dni w tygodniu w biurowcu i mieli stałe stanowisko pracy w biurze. Przestrzeń robocza każdego uczestnika została wyposażona w czujnik środowiskowy, który monitorował w czasie rzeczywistym stężenia PM2,5 i CO2, a także temperaturę i wilgotność względną. Dodatkowo każdy uczestnik miał na swoim telefonie specjalnie zaprojektowaną aplikację, za pomocą której można było przeprowadzać testy poznawcze i ankiety.

Kiedy poziomy pyłów zawieszonych oraz zawartości CO2 w powietrzu zostały przekroczone, pracownicy wykonali testy na refleks oraz proste zadania arytmetyczne. Wraz ze wzrostem stężenia obu zanieczyszczeń uczestnicy nie zdołali rozwiązać zadań w wyznaczonym czasie.

Świat słusznie koncentruje się na COVID-19, ale strategie takie jak lepsza wentylacja i filtracja są kluczem do spowolnienia przenoszenia chorób zakaźnych w pomieszczeniach  – powiedział Joseph Allen, profesor nadzwyczajny oceny narażenia w nauce i starszy autor badania. 

źródło: iopscience.iop.org, technologynetworks.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.