Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Dania: zakaz chowu klatkowego kur niosek

Dania: zakaz chowu klatkowego kur niosek

Od przyszłego roku w Dani nie powstanie żadna nowa ferma klatkowych kur niosek, a do 2035 roku ma wejść w życie całkowity zakaz stosowania tego systemu hodowli. 

Dania wprowadza zakaz chowu klatkowego

22 września duńskie Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa ogłosiło wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej kur niosek. Z początkiem 2023 roku niemożliwe będzie otwieranie nowych ferm kur w systemie klatkowym. Istniejący producenci jaj klatkowych będą musieli zakończyć ich produkcję w ciągu 12 lat.

– Kury klatkowe żyją – jak sama nazwa wskazuje – całe swoje życie w małych klatkach z ograniczoną przestrzenią do rozprostowania skrzydeł. Dania jest pod wieloma względami krajem przodującym w ramach rolnictwa, i tak musi być również w przypadku dobrostanu zwierzątpowiedział Minister Rasmus Prehn w oświadczeniu prasowym.

Krok dla poprawy dobrostanu zwierząt

W 2010 roku jaja klatkowe stanowiły 61% całkowitej produkcji jaj w Danii. Do 2021 roku liczba ta spadła do niecałych 13%, według danych Statistics Denmark. Obecnie w Danii funkcjonuje siedmiu producentów jaj klatkowych.

Decyzja Danii o zakazie hodowli klatkowej kur niosek to ważny krok dla poprawy dobrostanu zwierząt. Dzięki niej około pół miliona kur nie będzie trzymanych już w klatkach, które absolutnie nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków do życia mówi Julia Pająk, Specjalistka ds. Kampanii Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki. 

Koniec epoki klatkowej

Hodowla klatkowa kur zakazywana jest prawnie w coraz większej liczbie państw. Podobne prawa obowiązują również m.in w Czechach, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Do 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycję zmian w przepisach dotyczących zakazu hodowli i chowu klatkowego zwierząt, w tym kur niosek. Zakaz miałby stać się obowiązującym prawem w całej Unii Europejskiej od 2027 roku.

Decyzja KE to odpowiedź na Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”. Pod postulatem zakazu stosowania klatek w chowie zwierząt hodowlanych podpisało się  1,4 mln obywatelek i obywateli ze wszystkich państw członkowskich UE.

Zakaz hodowli klatkowej w Polsce

Według badania YouGov z października 2020 roku zakaz hodowli klatkowej zwierząt hodowlanych popiera 63% Polek i Polaków, a według badania Biostat ze stycznia 2022 62,4% Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz hodowli klatkowej kur niosek. Z używania jaj z chowu klatkowego wycofują się firmy (Lubella czy Nestle), a ze sprzedaży rezygnują sieci handlowe (Careffour, Auchan czy Lidl). Z pewnością ma na to wpływ fakt, że konsumenci zwracają coraz większą uwagę na to z jakiej hodowli pochodzą kupowane przez nich jaja. 

W Polsce już ponad 140 firm zadeklarowało rezygnację z jaj z chowu klatkowego, a 38 z nich, w tym największe sieci handlowe takie jak Biedronka, Netto, Makro czy Żabka, już wdrożyły swoje deklaracje w życie. Wprowadzenie zakazu chowu klatkowego w Polsce byłoby naturalnym krokiem wynikającym ze zmian biznesowych i rynkowych. Mamy nadzieję że Polska wkrótce dołączy do coraz liczniejszego grona krajów nieobojętnych dla dobrostanu kur niosek mówi Julia Pająk.

Dodajmy, że Polska zajmuje 6. miejsce w Unii Europejskiej w produkcji jaj. 

źródło: innpoland.pl, informacja prasowa Otwarte Klatki

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.